eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Orosz Sz-400 Triumf légvédelmi rendszer rakéta indítójárművei. Forrás: X / NEXTA
Nyitókép: Forrás: X / NEXTA

Újabb pusztító dróncsapás érte az orosz haderőt - videó

A közösségi médiában megjelent értesülések szerint az ukrán titkosszolgálat (SZBU) és a haditengerészet közös akciót hajtott végre a Krím-félszigeten.

Drónokkal és cirkáló rakétákkal pusztítottak el az ukránok egy méregdrága orosz légvédelmi rendszert. Az 1,2 milliárd dollár (mintegy 400 milliárd forint) értékű Sz-400 Triumf (NATO-kódja: SA–21 Growler) az egyik legmodernebb orosz fegyvernek számít.

Ezt a légvédelmi rakétarendszert az 1990-es években fejlesztették ki Oroszországban, az Almaz tervezőirodában. A fegyverrendszer az SZ–300-as továbbfejlesztett változata és 2007-ben állt szolgálatban az Orosz Fegyveres Erőknél.

Az SZ–400-as négyfajta rakéta alrendszerrel fedi le a teljes légvédelmi spektrumot. Ezek a „rendkívül nagy hatótávolságú” 40N6 (400 km), „nagy hatótávolságú” 48N6 (250 km), „közepes hatóválságú” 9M96E2 (120 km), illetve a „rövid hatóválságú” 9M96E (40 km) rakéta.

Ha az információ igaz, ebből a rendkívül drága fegyverből sikerült most egy teljes rendszert szétlőniük az ukránoknak.

Jól értesült internetes források szerint a támadás a következőképpen zajlott: először az ukrán titkosszolgálat (SZBU) drónjai rombolták szét az Sz-400-as lokátorait, majd a rakétakilövőkkel a haditengerészet Neptun manőverező robotrepülőgépei végeztek. Ezek a fegyverek korábban már világhírűvé váltak, miután két ilyen küldte hullámsírba az orosz Fekete-tengeri Flotta zászlóshajóját, a Moszkva cirkálót.

Pirossal jelöltük a Krím-félszigeten, Jevpatorija közelében szétrombolt Sz-400 Triumf légvédelmi rakétarendszer valószínű helyét. Forrás: Googlemaps
Piros jel mutatja a Krím-félszigeten, Jevpatorija közelében szétrombolt Sz-400 Triumf légvédelmi rakétarendszer valószínű helyét. Forrás: Google Térkép

Arról egyelőre nem érkeztek hírek, hogy az akcióban hány ukrán drónt és cirkálórakétát használtak fel.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×