eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Sötét esőfelhők az égen, mielőtt az Amphan névre keresztelt szuperciklon lecsap a térségre a kelet-indiai Kolkatában 2020. május 19-én. A ciklon miatt kétmillió lakos kimenekítését kezdték meg tengerparti otthonaikból Indiában és Bangladesben, amely az előrejelzések szerint a térségben 2007 óta pusztító szélviharok közül a legsúlyosabb lehet.
Nyitókép: MTI/EPA/Pijal Adhikari

Fotókat készített a ciklonról, 20 évet kapott

Húszévi börtönbüntetésre ítéltek szerdán egy fotóriportert a katonai junta vezette Mianmarban, mert tudósított a Mocha ciklon pusztításairól - közölte az őt foglalkoztató, jelenleg illegálisan működő Myanmar Now hírportál.

Szaj Zav Tajkot május végén tartóztatták le Rakhajn államban, ahonnan tudósított a ciklon pusztításairól. A 40 éves fotóriporter ellen négy bűncselekmény gyanújával indítottak eljárást, köztük a természeti katasztrófák elhárításáról szóló törvény megszegése miatt.

A 2021 februárjában végrehajtott katonai puccs óta ez a legsúlyosabb börtönbüntetés, amelyet médiaalkalmazottra kiszabtak Mianmarban. Nemzetközi szervezetek adatai szerint a hatalomátvétel óta ezreket zártak börtönbe, illetve ítéltek halálra a délkelet-ázsiai országban. A Fogva tartott Újságírók Csoportja (Detained Journalist Group) nevű nemzetközi jogvédő szervezet adatai szerint az államcsíny óta több mint százötven újságírót tartóztattak le, és négy médiamunkás halt meg.

A katonai kormányzat nem nyilatkozott az ügyről.

A Mocha ciklon május 14-én csapott le Mianmarra és a szomszédos Bangladesre. A heves eső és az erős szél következtében rengeteg ház romba dőlt, és utak kerültek víz alá.

A mianmari hatóságok közlése szerint 148 ember vesztette életét az ítéletidőben, többségük az ország nyugati részén lévő Arakán államban élő rohingja kisebbség tagjai.

A hatóságok hamisnak nevezték a több mint 400 halottról szóló helyi sajtójelentéseket.

A Mocha pusztításával kapcsolatban az ENSZ bírálta a katonai juntát, mert nem engedte, hogy a nemzetközi segélyek eljussanak az érintett régiókba.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×