eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Predel-E orosz mobil radar rendszer. Forrás: X / DEFENSE EXPRESS
Nyitókép: Forrás: X / DEFENSE EXPRESS

Különleges orosz célpontotkat lőtték szét az ukránok

Csak nemrégiben állt rendszerbe az orosz haderőnél az a mobil radar, amellyel egy ukrán HIMARS rakétája végzett.

A Predel-E radart elsősorban a tengerpartok védelemre fejlesztették ki az orosz Morinszisz-Agat konszernnél. Ez a cég főleg a haditengerészet számára tervez rakétákat, illetve rádió-elektronikai berendezéseket. A Predel-E radar a K-300P Bastion-P rakéta rendszer része. Különösen nagy távolságából is képes érzékelni a tengeren mozgó hajókat, és így már azok lőtávolságán kívülről is lehet csapást mérni rájuk.

A radar ára is képességeinek megfelelően kiemelkedő: nagyjából 200 millió dollárba kerül darabonként. Miután az ukránok új, nagy hatótávolságú tengeri drónokkal kezdték támadni az orosz hadikikötőket, Moszkvában úgy döntöttek, hogy a Fekete-tenger partjára küldik a legfejlettebb, hajók elleni lokátort. Viszont egy példányt most az ukránok egy HIMARS sorozatvető rakétával szétlőtték.

A kétszáz millió dolláros lokátor elvesztése azonban nemcsak az ára miatt fájhat nagyon az oroszoknak. Hanem azért is, mert ebből a drága eszközből eddig alig huszonöt tudtak gyártani. Ráadásul az elvesztett Predel-E pótlása sem lesz egyszerű már csak azért sem, mert valószínűleg rengeteg nyugati alkatrészt is tartalmazhatott. Ezekhez- legalábbis elvben - nem is juthatnak hozzá az oroszok.

Nemrég derült fény arra, hogy több, közép-ázsiai volt szovjet tagköztársaság is hatalmas hasznot húz a nyugati embargók kijátszásából. Például száz számra importálnak háztartási elektronikai cikkeket, amelyekből kiszerelik a katonai célokra is használható alkatrészeket és búsás felárral továbbadják az oroszoknak.

A videóból az is kiderül, hogy az ukránok egy másik orosz csúcsfegyvert is elpusztítottak. A Leer-2 az orosz rádió-elektronikai egységek egyik leghatékonyabb eszköze. Egyebek mellett mobilhálózatok blokkolására, rádió adások zavarására használják, de arra is alkalmas, hogy hamis lokátorjelek generálásával megtévessze az ellenséges radarokat.

Az orosz hadsereg Leer-2 mobil rádió-elektronikai zavaró rendszere. Forrás: X / Boris Alexander Beissner
Az orosz hadsereg Leer-2 mobil rádió-elektronikai zavaró rendszere. Forrás: X / Boris Alexander Beissner

Mindkét hadviselő fél számára kiemelt fontosságú célpontnak számítanak az ilyen zavaró berendezések, mert ezekkel hatékonyan lehet védekezni a kifinomult elektronikával vezérelt precíziós fegyverek ellen.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×