A Predel-E radart elsősorban a tengerpartok védelemre fejlesztették ki az orosz Morinszisz-Agat konszernnél. Ez a cég főleg a haditengerészet számára tervez rakétákat, illetve rádió-elektronikai berendezéseket. A Predel-E radar a K-300P Bastion-P rakéta rendszer része. Különösen nagy távolságából is képes érzékelni a tengeren mozgó hajókat, és így már azok lőtávolságán kívülről is lehet csapást mérni rájuk.
A radar ára is képességeinek megfelelően kiemelkedő: nagyjából 200 millió dollárba kerül darabonként. Miután az ukránok új, nagy hatótávolságú tengeri drónokkal kezdték támadni az orosz hadikikötőket, Moszkvában úgy döntöttek, hogy a Fekete-tenger partjára küldik a legfejlettebb, hajók elleni lokátort. Viszont egy példányt most az ukránok egy HIMARS sorozatvető rakétával szétlőtték.
Hunting exotic beasts.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) August 28, 2023
The latest proud development by russia’s military-industrial complex, a sophisticated mobile coastal radar station for over-the-horizon detection called PREDEL-E, unveiled only last June, has been destroyed by Ukrainian forces in the Kherson region. The… pic.twitter.com/l44y01SEUD
A kétszáz millió dolláros lokátor elvesztése azonban nemcsak az ára miatt fájhat nagyon az oroszoknak. Hanem azért is, mert ebből a drága eszközből eddig alig huszonöt tudtak gyártani. Ráadásul az elvesztett Predel-E pótlása sem lesz egyszerű már csak azért sem, mert valószínűleg rengeteg nyugati alkatrészt is tartalmazhatott. Ezekhez- legalábbis elvben - nem is juthatnak hozzá az oroszok.
Nemrég derült fény arra, hogy több, közép-ázsiai volt szovjet tagköztársaság is hatalmas hasznot húz a nyugati embargók kijátszásából. Például száz számra importálnak háztartási elektronikai cikkeket, amelyekből kiszerelik a katonai célokra is használható alkatrészeket és búsás felárral továbbadják az oroszoknak.
A videóból az is kiderül, hogy az ukránok egy másik orosz csúcsfegyvert is elpusztítottak. A Leer-2 az orosz rádió-elektronikai egységek egyik leghatékonyabb eszköze. Egyebek mellett mobilhálózatok blokkolására, rádió adások zavarására használják, de arra is alkalmas, hogy hamis lokátorjelek generálásával megtévessze az ellenséges radarokat.
Mindkét hadviselő fél számára kiemelt fontosságú célpontnak számítanak az ilyen zavaró berendezések, mert ezekkel hatékonyan lehet védekezni a kifinomult elektronikával vezérelt precíziós fegyverek ellen.