Még bőven tart Horvátországban a nyári üdülési szezon, de már az eddigi adatok alapján is egyértelműen az látszik, hogy jó éve lesz a horvát turisztikai szektornak - mondta el az InfoRádióban a Horvát Idegenforgalmi Közösség Magyarországi Képviseletének főmunkatársa, Horváth Mira.
A legtöbb turista
- az Isztriát választotta (16 millió vendégéjszaka eddig idén), majd
- a Split-Dalmát megye következik (10,5 millió vendégéjszaka), utána
- a Kvarner-régió jön (9,7 millió vendégéjszakával).
A legkedveltebb városok:
Rovinj, Dubrovnik, Porec, Split és Umag voltak.
A kontinentális részt tekintve Zágráb, a főváros a legnépszerűbb, de sokan utaznak Karlovac megyébe és Krapina-Zagorje megyébe is. Ez a kontinentális horvát terület nyáron persze nem annyira látogatott, jellemzően tranzitcélpont, ahol a turisták csak rövidebb időt töltenek el, útban a tenger felé. Viszont egyre többen vakációznak úgy, hogy akár 2-3 napot is eltöltenek a szárazföldi részen többnyire aktív, szabadtéri pihenéssel és a kulturális látnivalók megtekintésével, és ezt követi a klasszikus tengerparti nyaralás.
Drágulás, euró
"Az árak globálisan emelkedtek, emelkednek, aminek Magyarországon is tanúi vagyunk. Ugyanez a helyzet Horvátországban is" - mondta Horváth Mira. Az euró bevezetésével kapcsolatban hozzátette: tény, hogy
az árak magasabbak, mint voltak, de ilyet más országokban is tapasztalni,
és ennek számos oka van, például a béremelkedés, az alapanyagok árának növekedése, az infláció.
Szerinte az ország turisztikai kínálata elég sokszínű, ami azt jelenti, Horvátországban mindenkinek megadatik, hogy a saját pénztárcájának megfelelő üdülést választhassa, és ez előnyös a mostani helyzetben is. Mindazonáltal készül egy kutatás annak feltérképezésére, hogy a Horvátországba látogató turistáknak milyen szokásaik vannak és hogyan költenek.
A legfrissebb statisztikai adatok szerint idén január 1-jétől július 31-éig összesen 11,4 millió turista érkezett Horvátországba, akik összesen 56,7 millió vendégéjszakát töltöttek el. A vendégszámot illetően 10 százalékos emelkedést regisztráltak a 2022-es adatokhoz képest, míg a vendégéjszakák tekintetében 4 százalékos volt a növekedés - emelte ki a Horvát Idegenforgalmi Közösség Magyarországi Képviseletének a főmunkatársa.
A küldő országok ranglistáján az első helyezett Németország, ami után Szlovénia és Ausztria következik, míg a magyarok a vendégéjszakákat alapul véve jelenleg a hetedik helyen állnak.