Az Institute for the Study of War, amerikai elemző csoport vette észre azt a jó néhány jelképes elemet, amelyekkel az orosz elnök a Wagner csoport zendülésére utalt. Ezek közül az egyik legszembetűnőbb az elnöki találkozó helyszíne volt. Míg korábban Vlagyimir Putyin minden magas rangú külföldi vendégét Moszkvában fogadta, Aljakszandr Lukasenkával Szentpéterváron találkozott. A hely kiválasztása nem lehetett véletlen, a Néva-parti város a Wagner székhelye és itt van Jevgenyij Prigozsin otthona is.
A következő jelképes helyszín Kronstadt szigete, amit a két elnök közösen keresett fel. A Szentpétervár előtti kis sziget erődje a bolsevik forradalom idején vált híressé, amikor az új rendszerrel elégedetlen matrózok fellázadtak. Az esemény igen nagy csapást jelentett a rendszerre, hiszen az itteni tengerészek a kommunizmus hívei voltak, és igen nagy szerepet játszottak az 1917-es bolsevik hatalomátvételben. A matrózok viszont csalódtak a Lenin ígéreteiben, az igazi szocializmust szerettek volna, a bolsevikokat pedig el akarták kergetni.
A hatalom új birtokosai azonban óriási katonai erőt vonultattak fel a zendülés leverésére. Ám az első rohamot követően a lázadók ellen vezényelt katonák közül még legalább ezren átálltak és csatlakoztak az erődöt védő háromezernyi matrózhoz. Végül a vörösök hatalmas túlereje és a felkelők ellen bevetett mérges gáz megtörte az ellenállást. A lázadók egy része Finnországba menekült, míg az elfogott matrózok közül többet is kivégeztek, míg másokat a sarkkörön túli fogolytáborokba zártak.
Nyilván Putyin és Lukasenka is éppen azért látogatta meg együtt az egykori matróz felkelés helyszínét, hogy jelezze: a hatalom elleni lázadást leverik és keményen megtorolják. Az ISW szerint az sem volt véletlen, hogy a kronstadti látogatásra kik kísérték el a két államfőt. Az egyikük Szentpétervár polgármestere, Alexander Beglov volt, aknek közismert a Jevgenyij Prigozsinnal szembeni utálata.
Az elnöki látogatás másik kísérője pedig Szergej Sojgu védelmi miniszter kisebbik lánya, Kszenia Sojgu volt. Apja az egyik legfőbb ellensége a Wagner csoport vezetőjének és hivatalosan maga a lázadás is azért robbant ki, mert Prigozsin a védelmi miniszter menesztését akarta kikényszeríteni.
Putyin elnök egyébként arra is szakított időt, hogy Kronstadtban kicsit beszélgessen és fényképezkedjen az őt éltető emberekkel.
?? Putin and Lukashenko photographed with everyone who wanted to in Kronstadt. pic.twitter.com/NynPccGyhv
— Zlatti71 (@djuric_zlatko) July 23, 2023
Az ISW ezzel kapcsolatban megjegyzi: "Ezek a szimbolikus gesztusok azt jelzik, hogy Putyin aggódik vélt népszerűsége és a saját rendszere miatt, mert azt egyre inkább fenyegeti a hatalomért versengő különféle frakciók sokasága."