eur:
406.36
usd:
370.66
bux:
83028.96
2025. április 5. szombat Vince
Turkey and Sweden flag together realtions textile cloth fabric texture
Nyitókép: Oleksii Liskonih/Getty Images

Svédország NATO-tag lehet - megvan az egyezség?

Recep Tayyip Erdogan török elnök beleegyezett, hogy haladéktalanul továbbítja a Svédország csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvet a török parlamentnek.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár közölte: Erdogan elnök beleegyezett abba, hogy a Svédország csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvet lehető leghamarabb juttassák el a török parlamentnek. Arra is ígéretet tett, hogy a török törvényhozással szorosan együtt fog dolgozni a mielőbbi ratifikáció érdekében.

Az Észak-atlanti Szövetség főtitkára NATO két napos vilniusi csúcstalálkoja előtt külön is tárgyalt Erdogan török államfővel és Ulf Kristersson svéd miniszterelnökkel.

"Svédország NATO-csatlakozása történelmi lépés, amely minden NATO-tagország biztonságának javára válik ezekben a kritikus időkben" - hangsúlyozta Stoltenberg.

"Ez mindannyiunkat erősebbé és biztonságosabbá fog tenni" - tette hozzá.

Ulf Kristersson hangsúlyozta, hogy Svédország nagy lépést tett a NATO-tagság felé."Nagyon jó érzés, hosszú ideje ez volt a célom és úgy hiszem, nagyszerű választ kaptunk ma és nagy lépést tettünk a tagság felé" - húzta alá a svéd kormányfő.

A nap folyamán Erdogan még egy váratlan követelést fogalmazott meg, miszerint országa akkor hagyja jóvá Svédország NATO-csatlakozását, ha az Európai Unió újrakezdi Törökországgal a csatlakozási tárgyalásokat. "Egyengessétek először Törökország útját az Európai Unióba, aztán egyengetni fogjuk Svédország útját, mint azt Finnország esetében tettük" - mondta Erdogan.

Vilniusban a török elnöknek azonban nemcsak Stoltenberggel és Kristerssonnal volt alkalma találkozni, hanem Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével is, aki közölte, hogy

megvitatták, miként lehet új lendületet vinni a kapcsolatokba Törökországgal.

Finnország a szomszédos Svédországgal együtt tavaly májusban adta be csatlakozási kérelmét a NATO-hoz. Ahhoz, hogy a két állam a szervezet tagjává váljon, mind a 30 NATO-tagállamnak el kell fogadnia és ratifikálnia kell a szervezet bővítését. Finnország esetében ez már áprilisban megtörtént.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az olajfák helye – napelempark miatt könnyeznek a spanyol gazdák

Az olajfák helye – napelempark miatt könnyeznek a spanyol gazdák

Spanyolország déli részén százezer olajfát akarnak kivágni, hogy helyet csináljanak egy zöldenergia-projektnek. Andalúzia kormányzata ki akarja sajátítani a területet – amire a termelők azt mondják, nemcsak kiforgatják őket a vagyonukból, hanem szó szerint gyökértelenné teszik őket. Kutatók szerint viszont össze lehetne házasítani az olajfaligeteket és a napelemeket.

Ragadós száj- és körömfájás: kampányt indított a Nébih – sokkoló fotókkal

Tájékoztató kampányt indított a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mert a közöségi médiában számos veszélyes félreértés, álhír és összeesküvés-elmélet jelenik meg a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatban. A legtöbben azt nem értik, hogy miért kell kiirtani fertőzött állatállományokat, és a vakcinát miért nem megelőzésre használják.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
Ott lophatja meg az EU-t Trump, ahol valójában alig van keresnivalója

Ott lophatja meg az EU-t Trump, ahol valójában alig van keresnivalója

Újabb vita lehet kialakulóban Európa és az Egyesült Államok között arról, hogy ki is kaphat nagyobb hozzáférést a stratégiai tartalékokat rejtő ukrán földkincshez. Miközben az USA friss egyezménytervezete már az ország további infrastruktúráira is rátenné a kezét, addig az EU még a háború kirobbanása előtt megállapodott arról, hogy közösen pörgetik fel az ukrán ásványok kitermelését. A Bizottság megkeresésünkre azt mondta, nem fog beleszólni abba, hogy Ukrajna kinek kedvez nyersanyagtartalékaival, de addig sem fognak várni a kritikus elemek beszerzésével.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×