eur:
401.3
usd:
366.98
bux:
74264.68
2024. október 13. vasárnap Ede, Kálmán
Nyitókép: Pixabay

"Bölcs tanács": még másfél millió bevándorlóra van szüksége Németországnak

A német kormány már korábban megkongatta a vészharangot a szakképzett munkaerő hiánya miatt. A koalíció Olaf Scholz kancellárral az élen már napirendre tűzte a legális bevándorlás felgyorsítását, az úgynevezett bölcsek tanácsának egyik illusztis tagja ugyanakkor gyorsabb cselekvésre szólított fel.

A gazdasági bölcsek tanácsa eredetileg öt tagból áll, az államfő nevezi ki őket a szövetségi kormány javaslatára, megbízatásuk öt évre szól. A független szakértőkből álló testület jelenleg négytagú, hivatalba lépésüket Frank-Walter Steinmeier államfő szentesítette, még a Scholz-kabinet hivatalba lépése előtt. A tekintélyes szakértők évente kétszer előrejelzést készítenek a német gazdaságban várható folyamatokról, és rendszeresen elemzik a gazdaság állapotát, különös tekintettel a legégetőbb feladatokra. Az elemzésben javaslatokat fogalmaznak meg, amelyeket a kormánynak nem kötelező elfogadni.

Ezúttal az egyik "bölcs", Monika Schnitzer mutatott rá arra, hogy az ország előtt álló legnagyobb gondot a szakképzett munkaerő hiánya jelenti. Schnitzer a testület vezetője, ezért az általa megfogalmazott tanács elemzők szerint különös súllyal esik latba. A Süddeutsche Zetungnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy

a szakképzett munkaerő súlyos hiánya miatt az országnak évente másfél millió bevándorlóra van szüksége.

Utalt arra is, hogy évente jelentős a munkaerő kivándorlása is, ami még inkább égetővé teszi a probléma megoldását.

Monika Schnitzer hangsúlyozta, hogy a legális bevándorlás felgyorsítása érdekében szükség van a korábbi kancellár, Angela Merkel nevéhez fűződő, 2015-2016-os, elsősorban emberiességi szempontok alapján szorgalmazott, úgynevezett Willkommenskultur felújítására. Ennek célja az lenne, hogy Németországot a munkavállalás érdekében még vonzóbbá teszik – jelentette ki.

A Scholz-kormány több minisztere, Hubertus Heil munkaügyi miniszterrel az élen az elmúlt hónapokban több kontinensen is egyfajta toborzókörúton járt, maga Scholz kancellár pedig korábban Kenyában "kampányolt".

A kancellár szerint szerint – az illegális migráció visszaszorítása mellett – a legális munkaerő-migráció erősítése a német kormány egyik fő célja.

A kormány az érintett országokkal kötött kétoldalú megállapodásokkal kívánja rendezni a kérdést – fogalmazott Scholz.

Hubertrus Heil a Bundestagban folytatott vitában azt hangoztatta, hogy minden eszközt meg kell ragadni a munkahelyek betöltéséhez szükséges szakképzett munkaerő biztosítása érdekében. Ellenkező esetben 2035-re hétmillió munkavállaló és szakmunkás fog hiányozni – tette hozzá.

A bölcsek tanácsának elnöke szerint évente másfél millió bevándorlóra lenne lenne szükség. Schnitzer úgy értékelte, hogy a kormány erre vonatkozó terve helyes irányban tett lépés, de többre van szükség. Példaként a többi között olyan bevándorlási hivatalok létesítésére utalt, amelyek "nem elriasztják a bevándorlókat, hanem számukra vonzó szolgáltatásokat nyújtanak".

"Nem kellene megkövetelnünk, hogy a külföldi munkavállalók minden esetben beszéljenek németül"

- jelentette ki, hangoztatva annak szükségességét is, hogy az illetékes bevándorlási hatóságoknál az alkalmazottak beszéljenek angolul. A testület vezetője hangoztatta azt is, hogy nagyobb súlyt kellene helyezni a bevándorlói családok gyermekeinek oktatására is.

A Bundestag a kormánypártok szavazataival a napokban fogadta el a szakmunkások bevándorlásáról szóló törvényt, amelyet Nancy Faeser szociáldemokrata belügyminiszter "a világ legkorszerűbb" ilyen jellegű törvényének nevezett. Ennek értelmében

az Európai Unión kívüli országokból származó potenciális munkavállalókat meghatározott pontrendszer alapján értékelik.

A cél az, hogy megkönnyítsék a megfelelő szakemberek bevándorlását, illetve beilleszkedését. Ezzel párhuzamosan erősíteni akarják a továbbképzés lehetőségét is. A szakképzett munkaerő hiánya számos ágazatot érint, kezdve az egészségügytől az oktatáson át az államigazgatásig.

A konzervatív ellenzéki CDU bírálta a törvényt, szerinte az az alacsonyan képzett külföldi munkavállalókat vonzza. Az ugyancsak ellenzéki, országos szinten rohamosan növekvő támogatással rendelkező radikális jobboldali párt, az AfD azt hangoztatta, hogy Németországnak nincs szüksége külföldi munkaerőre.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.14. hétfő, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
Az oroszok ostrom alá vették az ukrán állásokat, Ukrajna látványos találatot vitt be - Háborús híreink szombaton

Az oroszok ostrom alá vették az ukrán állásokat, Ukrajna látványos találatot vitt be - Háborús híreink szombaton

Az oroszok előrenyomulnak a Donbaszban, ahol tegnap elfoglaltak egy települést, a kelet-ukrajnai fronton Toreck ostroma zajlik. Az ukránok kurszki területhódítása után Oroszország nem zárja ki, hogy Ukrajna meglepetésszerű támadást fog végrehajtani Rosztov megye vagy Transznisztria ellen. Németország 1,4 milliárd eurós katonai segélycsomagot küld Ukrajnának az év végéig, légvédelmi felszereléseket, harckocsikat, harci drónokat, tarackokat, páncélozott járműveket, radarokat és tüzérségi lövedékeket kapnak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 12. 19:26
×
×
×
×