eur:
413.19
usd:
396.09
bux:
79243.31
2024. december 18. szerda Auguszta
Li Csiang újonnan megválasztott kínai miniszterelnök beszél a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület (KNPTT) ülésének végén tartott sajtótájékoztatón a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2023. március 13-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/Reuters/Florence Lo

Kína kegyeit keresi Németország is: Berlin vendége a pekingi kormányfő

Berlini elemzők szerint a miniszterelnöki vizit célja a normális párbeszéd helyreálítása és mindenekelőtt a gazdasági együttműködés elmélyítése.

Az amerikai külügyminiszter még Pekingben tárgyal, amikor Berlinbe érkezik a kínai miniszterelnök. Antony Blinkent fogadta Hszi Csin-ping kínai elnök is, Li Csiang kormányfő pedig Berlinben Frank-Walter Steinmeier német államfővel is találkozik.

Önmagában sokatmondónak tűnhet, hogy a németországi látogatás a kínai miniszterelnök első külföldi útja tavaly márciusi hivatalba lépése óta. Mint ahogy az is, hogy öt év után újítják fel a 2011-ben kezdődött, korábban rendszeres kétoldalú kormánykonzultációkat, nem is beszélve arról, hogy Li Csiang külön is tárgyal Olaf Scholz kancellárral, majd Steinmeier államfővel is.

A miniszterelnöki vizitnek különös jelentőséget ad az a tény, hogy a német kormány napokkal ezelőtt fogadta el az ország történetében első, Kínával kiemelt helyen foglalkozó nemzetbiztonsági stratégiáját Ebben megállapította, hogy

az ázsiai ország egyszerre "partner, versenytárs és rendszerszintű rivális".

A rendszerszintű rivalizálás és a gazdasági versengés elemei az utóbbi években kidomborodtak, de Kína így is nélkülözhetetlen partner a "legsürgetőbb globális kihívások" kezelésében – fogalmaztak a dokumentum szerzői.

Mindezt pedig a német kancellár azzal toldotta meg, hogy szerinte a Nyugat és Kína közötti kapcsolatokban a jövőben nem a távolodásra, hanem megfogalmazása szerint a kockázatok csökkentésére kell törekedni. Az elemzők szerint erre utal a biztonsági stratégiában hangoztatott "partner" kifejezés.

A Die Zeit című tekintélyes német hetilap idézte a kínai miniszterelnök előzetes nyilatkozatát, amelyet az ázsiai ország berlini nagykövetsége hozott nyilvánosságra. Ebben Li Csiang hangsúlyozta, hogy látogatásának célja "a barátság folytatása és az együttműködés elmélyítése".

A látogatás kapcsán ugyanakkor az ARD közszolgálati televízió által idézett elemzők úgy ítélték meg, hogy a jelenlegi, a szociáldemokratákból, a zöldekből és a szabad demokratákból álló kormánykoalíció mindeddig jóval kritikusabban viszonyult Kínához, mint a korábbi Merkel-kormányzat. Ugyanakkor rámutattak arra, hogy Angela Merkel kormányzati időszakához viszonyítva számos tényező változást okozott a kétoldalú kapcsolatokban, legyen szó akár a globális, akár a regionális biztonsági helyzetről, akár a német belpolitikai helyzetről. A két ország közötti bizalmatlanság olyan kérdéseket érint, mint Oroszország Ukrajna elleni háborúja, illetve Tajvan státuszának megítélése.

A pekingi kormányzati közlemény ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy

a kínai fél a kölcsönös tisztelet jegyében kész a további együttműködés lehetőségeinek közös kiaknázására.

A kínai állásfoglalás utalt ugyan a különbségekre, illetve az eltérő nézetekre, de azt hangoztatta, hogy a stratégiai partneri kapcsolatokat ezek figyelembe vételével kell tartalmilag gazdagítani.

Kína Németország legnagyobb kereskedelmi partnere, és elsősorban a szociáldemokrata Scholz kancellár a híve a gazdasági kapcsolatok további erősítésének.

A keddi kormánykonzultáción német részről a kancellár mellett nyolc tárcavezető vesz részt. Olaf Scholz ezzel összefüggésben "rendkívül fontos munkatalálkozóról" beszélt. Erre megfelelő a a mostani időpont – hangoztatta a német kormány vezetője, aki szerint a kialakult világpolitikai helyzet különös jelentőséget ad a párbeszédnek. A megvitatandó fő témák között említette a klímaváltozás elleni harcot, illetve a gazdaság ezzel kapcsolatos átalakítását. De természetesen szóba kerül Oroszország Ukrajna elleni háborúja is – tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a patrióták nyernek, a liberálisok Brüsszelbe szorulnak vissza, az Mordor vidéke

Orbán Viktor: a patrióták nyernek, a liberálisok Brüsszelbe szorulnak vissza, az Mordor vidéke

El fogunk érkezni ahhoz a nagy kérdéshez, hogy az ilyen nagyságrendű problémákkal, mint amilyenekkel a Nyugat most küzd, sikerül-e az ottani politikai rendszereknek a demokrácia keretein belül megoldást találniuk – tette fel a kérdést a miniszterelnök egy interjúban. Beszélt Ukrajna támogatásának várható megcsappanásáról, a tűzszünet esélyéről, a liberálisok és a patrióták küzdelmeiről.

Jogerősen elítélték Nicolas Sarkozy volt francia elnököt

Nicolas Sarkozy ellen több jogi eljárás is folyamatban van, de ez volt az első, amely bírósági szakaszba került, és az első alkalom az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében, hogy korrupció miatt jogerősem elítéltek egy volt köztársasági elnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Megütötték az amerikai tőzsdéket a Fed jelzéseire

Megütötték az amerikai tőzsdéket a Fed jelzéseire

Ázsiában felemás hangulatban telt a kereskedés a reggeli órákban, ezt követően pedig Európában óvatos emelkedést láthatunk, Amerikában pedig iránykereséssel indult a kereskedés. Aztán este a Fed a várt 25 bázisponttal csökkentette a kamatot, a meglepetés viszont abban volt, hogy jövőre csak 50 bázispontos összes vágásra számítanak a nyíltpiaci döntéshozók a jegybanknál, így ez jócskán rontott a hangulaton, a tőzsdéket megütötték, a dollár ugrott.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×