eur:
413.91
usd:
396.85
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Amerikai F-16-os vadászrepülők az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága által felügyelt légterében repülve.
Nyitókép: Twitter/U.S. Air Force

Kína szerint ilyen lenne egy háború Amerikával

Li Sangfu védelmi miniszter árulta el, mit gondol, de megnyugtató mondandója is volt.

A védelmi miniszter először beszélt nyilvánosan azóta, hogy átvette a szerepet: véleménye szerint "egyes országok" fokozzák a fegyverkezési versenyt Ázsiában - írja a BBC.

A védelmi miniszter az ázsiai és csendes-óceáni térség egyetlen éves biztonsági találkozóján beszélt Szingapúrban, ahol azt is elmondta, hogy

elviselhetetlen tragédia lenne, ha kitörne egy kínai-amerikai háború.

Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy a világ szerencsére elég nagy Kínának és az USA-nak, és hogy szerinte a két országnak a közös alapok megtalálásán kell dolgoznia.

A találkozó előtt, szombaton az amerikaiak állítása szerint egy kínai romboló "nem biztonságos" manővereket hajtott végre egy kanadai hajókkal együtt a Tajvani-szoroson áthaladó amerikai hadihajó közelében. Kína mindkét országot bírálta, amiért "szándékosan provokálnak".

Az USA és Kanada állítása szerint ugyanakkor ott hajózik, ahol a nemzetközi jog megengedi.

Li tábornok, aki márciusban lett védelmi miniszter, "hidegháborús mentalitással" vádolta az USA-t, és azt mondta, hogy ez "nagy mértékben növeli a biztonsági kockázatokat", továbbá kijelentette, hogy Kína nem fogja engedni, hogy Amerika és szövetségesei számára a járőrözés ürügyet szolgáltasson a hajózási hegemónia gyakorlására. A konkrét esetet nem kommentálta a találkozón.

Peking elutasította a közvetlen katonai tárgyalásokra vonatkozó amerikai kérést, tiltakozásul az ellen, hogy az Egyesült Államok 2018-ban szankciókat vezetett be Li ellen az Oroszországtól történő fegyvervásárlások miatt. A kínai védelmi miniszter amerikai kollégájával kezet fogott a találkozón, de érdemben nem beszéltek: viselkedése azt jelzi, készek tárgyalni Amerikával, de ehhez előbb fel kell oldani a vele szemben orosz katonai eszközök vásárlása miatt még 2018-ban életbe léptett szankciókat.

Washington és Peking kapcsolata az elmúlt években több kérdés miatt is feszült volt, többek között Kína Tajvanra vonatkozó követelése és a Dél-kínai-tengeren fennálló területi viták miatt.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×