eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Yellow radioactive waste barrels - nuclear waste dumping concept. 3D rendered illustration.
Nyitókép: andriano_cz/Getty Images

Atomfegyver-aggodalmak: több kérdésben megegyezhetett Irán és a NAÜ

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és Teherán rendeztek több, az iráni nukleáris létesítményekkel kapcsolatban korábban felmerült vitás kérdést - jelentette kedden az IRNA iráni állami hírügynökség.

Tavaly közzétett jelentésében a NAÜ felemlítette, hogy Irán három, korábban be nem jelentett létesítményében - a marivániban, a varaminiben és a turkuzábádiban - nukleáris anyagok nyomát találták.

Az IRNA mellett a Mehr iráni félhivatalos hírügynökség is azt közölte, az egyeztetések során kitértek a NAÜ azon korábbi aggodalmára is, mely szerint az egyik helyen a NAÜ ellenőrei 83,7 százalékra dúsított uránrészecskék nyomaira bukkantak, ami nagyon közel áll a fegyvergyártáshoz szükséges minőséghez.

A hírügynökségek szerint a NAÜ lezárta az ezzel kapcsolatos vizsgálatot.

Az ügynökség a tervek szerint a héten nyújtja be az Iránról szóló negyedéves jelentését.

Teherán márciusban egyezett bele abba, hogy több iráni nukleáris létesítményben ismét bekapcsolják a megfigyelőkamerákat és gyakrabban fogadjanak nemzetközi ellenőröket.

Iráni médiaértesülések szerint azonban az újonnan felszerelt kamerák jelenleg nincsenek bekötve.

Az iráni nukleáris létesítményekben a 2015-ben Bécsben aláírt atomalku rendelkezései értelmében szereltek fel megfigyelő kamerákat, amelyeket azonban tavaly eltávolítottak. A bécsi atomalku rendelkezett arról, hogy az iráni nukleáris tevékenység korlátozásáért cserébe lehetővé teszik a Teheránnal szemben hozott nyugati szankciók feloldását. Az Egyesült Államok azonban 2018-ban kilépett a megállapodásból, az amerikai szankciók ismételten életbe léptek, és erre válaszul Teherán is visszavonta a megállapodásban vállalt egyes korlátozásait.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×