A jelentős bányászati múlttal rendelkező Svédország az Európai Unió vasércének 80 százalékát állítja elő a sarkvidéki Kiruna városa melletti kitermelőhelynek köszönhetően. A bányát üzemeltető cég nemrég bejelentette: a kirunai telep mellett rátaláltak Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyére. Ezek a fémek elengedhetetlenek az elektromos autózáshoz – írja a vg.hu.
A térség értékes nyersanyagaihoz csak úgy lehet hozzájutni, ha azokat kifejtik a föld alól. Ez rendszerint környezetszennyező, ám a svédek jó helyzetben vannak: az ország északi részén található folyók miatt a bányászat közvetlen energiaigényét zöld energiából biztosíthatják. Ráadásul Svédország áramellátásának 45 százalékát vízerőművek, a fennmaradó részét atom- és szélerőművek állítják elő. Így
az elektromos autózás jövőjéhez elengedhetetlen fémeket alacsonyabb környezetszennyezés mellett, viszonylag olcsón tudják felszínre hozni.
Ugyanakkor nehezíti a beruházásokat, hogy a bányák hangosak és kevés munkahelyet teremtenek, ezért nem sok település vezetője szeretné ezeket a városa közelében látni.
A lakosság sem rajong a bányák nyitásáért és üzemeltetéséért. Laver település közelében például egy hatalmas, eddig ki nem aknázott rézlelőhely található. A Boliden bányászcég már évek óta sikertelenül próbálja útjára indítani a projektet a helyiek erős ellenállása miatt, és ez a közeljövőben sem változhat.