eur:
414.5
usd:
397.97
bux:
79133.78
2024. december 23. hétfő Viktória
Az orosz hadiflotta Admirál Kuznyecov repülőgép-anyahajója. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Nincs megállás: vízre bocsátották Oroszország egyetlen repülőgép-hordozó anyahajóját

A kalandos előéletű, több mint harmincéves Admiral Kuznyecov legkorábban 2024-ben lesz csak bevethető.

Oroszország kedden ismételten vízre bocsátotta egyetlen repülőgép-hordozóját, az Admiral Kuznyecovot. A mostani vízre bocsátás előtt a hajó öt évig különböző, Murmanszk közeli szárazdokkokban állt. A 2017-ben kezdődött felújítás és korszerűsítés munkálatai ugyanis nagyon elhúzódtak.

A késlekedést pénzügyi visszaélés és több baleset okozta. A balszerencse-sorozat 2018 októberében azzal kezdődött, hogy a hajó mellett elsüllyedt egy úszódokk és a rajta lévő daru rázuhant a fedélzetre, amit be is szakított. Egy ember életét vesztette a balesetben.

Egy évvel később hegesztés közben tűz ütött ki.

Legalább egy munkás meghalt és tucatnyian megsebesültek, a hajó pedig csúnyán összeégett. 2022-ben újból tűz pusztított az anyahajón, de a hivatalos közlés szerint a lángokat gyorsan eloltották és nem keletkezetek komolyabb károk.

Bár a hajót most újból vízre bocsátották, de ez még nem jelenti a felújítás végét. Alekszej Rahmanov, a felújítást végző, állami tulajdonú Egyesült Hajóépítő Társaság vezetője a businessinsider.com-nak úgy nyilatkozott, hogy a tervek szerint az Admiral Kuznyecov 2024-ben állhat újból szolgálatba. A korszerűsítéseknek köszönhetően azt tervezik, hogy még legalább 10-15 évig hadrendben is maradhat.

A Kuznyecov anyahajót már korábban is balszerencse sújtotta. Egyetlen harci bevetése, 2016-ban a szíriai polgárháborúban volt. A közel-keleti ország partjai előtt cirkálva indította repülőgépeit bevetésekre. November 13-án, egy visszatérő MiG-29K (ez a MiG-29-es haditengerészeti változata) járt szerencsétlenül a hajó mellett. Hivatalosan azt közölték, hogy a baleset gyakorló repülés közben, technikai okok miatt történt.

Ám az orosz nyelvű lenta.ru portálnak egészen másképp mesélték el a történetet moszkvai katonai források. A bajok akkor kezdődtek, amikor elszakadt az a kábel, ami a hajóraszállás után lelassítja a repülőgépeket. A kapitány ezért arra utasított a pilótát, hogy a közelben várakozzon, amíg elvégzik a javítást. A gép üzemanyaga viszont fogyóban volt, így a pilóta engedélyt kért arra, hogy egy közeli, szárazföldi repülőtéren szálljon le. De ezt a hajó parancsnoka – a tekintély vesztéstől félve – elutasította.

MiG-29K, orosz tengerészeti harci gép. Forrás:Wikipédia
MiG-29K, orosz tengerészeti harci gép. Forrás:Wikipédia

A fékezőkábel javítása azonban elhúzódott, és mire ezt felismerve a kapitány végül mégis belement, hogy a harci gép egy kitérő reptéren szálljon le, a MiG-29-esnek már nem maradt ehhez elég kerozinja. A vége az lett, hogy a pilóta kénytelen volt katapultálni a hajó mellett, majd egy mentőegység kiemelte a vízből. Az egyébként hibátlan MiG-29-es pedig szégyenszemre a tengerbe veszett.

Amúgy az Admiral Kuznyecov hivatalosan nem is anyahajó, hanem csak "repülőgép-hordozó nehéz cirkáló".

Erre a nyakatekert elnevezésre az 1936-os montreaux-i egyezmény miatt van szükség. A megállapodás értelmében Törökországnak joga van megtagadni az áthaladást a Boszporuszon és a Dardanellákon minden, tizenötezer tonnánál nehezebb repülőgép-anyahajótól. Ankara élt is ezzel a jogával, amikor az Admiral Kuznyecov testvérhajóját, a Varjag-ot 16 hónapig nem engedte áthajózni a szorosokon.

A Boszporusz az űrből. Forrás:Wikipédia/Közkincs
A Boszporusz az űrből. Forrás:Wikipédia/Közkincs

Az orosz flotta egyetlen hadrendben lévő anyahajójának építését 1982. szeptember 1-én kezdték meg az akkor még a Szovjetunióhoz tartozó, ukrajnai Nyikolájev (ma Mikolajiv) hajógyárában. 1985-ben bocsátották vízre, de a befejezés még további tíz évet vett igénybe, mert bár 1991-ben szolgálatba állították, a teljes harcértéket csak négy évvel később érte el. Eredetileg Riga volt a neve, amit később Leonyid Brezsnyevre, majd Tbiliszire változtattak, végül 1990-ben nevezték el Nyikolaj Geraszimovics Kuznyecovról, a szovjet haditengerészet egykori admirálisáról.

Mérete és harci értéke is jóval kisebb, mint az amerikai repülőgéphordozóké.

A fedélzetén települő légi egységhez tizenkét vadászgép, öt támadó repülőgép és négy helikopter tartozik. A legújabb amerikai anyahajó, a USS Gerald Ford ellenben legalább hetvenöt repülőgépet tud magával vinni. Az Egyesült Államok haditengerészetének összesen húsz anyahajója van. Ezekből tizenegy klasszikus repülőgép anyahajó, a többi pedig úgynevezett partraszállást támogató, helikopterhordozó (helo carrier).

Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×