eur:
413.24
usd:
396.54
bux:
79243.31
2024. december 18. szerda Auguszta
A Brit Királyi Légierő (RAF) Eurofighter Typhoon kiképző repülőgépe (alul) és a Magyar Légierő JAS-39 Gripen vadászrepülőgépe a Flying Sword brit-magyar közös harcászati kiképzés nyilvános napján a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison 2018. augusztus 2-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Vadászgépek Ukrajnának? "Csak agyaggalamb-lövészet lesz a vége" a szakértő szerint

Kijev nem elégszik meg a nyugati harci járművekkel, de hiába vágyik repülőkre is, ha nincs ukrán, aki elbánna ezekkel a gépekkel. És nem is csak ez a gond. Zsámboki Tibor nyugállományú ezredes az InfoRádióban magyarázta el, mi még.

Ukrajna a tankok után vadászrepülőket kért nyugati szövetségeseitől. Ez azonban a hosszú kiképzési idő miatt nem jelentene segítséget a közeli jövőben.

A magyar légierő korábbi vadászpilóta-kiképzője szerint azonban más biztonsági problémák is keresztülhúzhatják Kijev számításait.

"Sok sebből vérző dolog ez... Ahhoz, hogy egy F16-ost vagy egy Eurofighter modern harci repülőgépet vezessen, az nem úgy történik, mint egy harckocsi esetében, hogy valaki egy-két hét alatt megtanulja az alapvető különbségeket, a gázpedál és a kormány ugyanott van. Egy repülőnél jóval komplexebb:

az, aki felnevelődött a szovjet technikán, márpedig az ukránok ilyenek, elveszettül érezné magát egy nyugati gépben"

- vázolta az InfoRádióban Zsámboki Tibor nyugállományú ezredes, a magyar légierő korábbi vadászpilóta-kiképzője.

Hozzátette, a magyar pilóták is ebben a cipőben jártak, de nekik is kellett az átálláshoz idő és pénz.

Márpedig ezekkel a gépekkel meg kell tanulni a

  • légi harcot
  • légi csapásmérést
  • földi csapatok támogatását

is.

Hogy "mennyi az annyi", arról elmondta, egy jól felkészült pilóta esetében az átképzés gyakorlati része fél-egy év, de ehhez tényleg jól kell tudni angolul és nagy tapasztalat kell sugárhajtású gépek vezetésében is, és egy év után válhat alkalmassá egyszerűbb feladatok elvégzésére.

További alapvető probléma, hogy Ukrajna nem élhet a NATO sztenderdjeivel, mert nem tagja a szervezetnek - mutatott rá Zsámboki Tibor.

"Nem tudom elképzelni, hogy a szigorúan védett, titkos dolgokat átadnák-e az ukránoknak.

Ha finoman akarok fogalmazni, azt mondom, erősen kétlem,

és ha ez nincs... Az információ a legfontosabb ebben az új fajta hadviselésben. Ha nem tudom, mi történik a tőlem 100 méterre lévő fedélzeten, vak és süket vagyok, és csakagyaggalamb-lövészet lesz a vége."

Az ukrán és az orosz meglévő légierőt összehasonlítva elmondta, hihetetlen mennyiségű gép áll az oroszok rendelkezésére, míg az ukránoknak tudomása szerint nem sok repülőgépe maradt, az oroszok már korábban csapást mértek az ukrán repterekre, ahol adott esetben a repülőket tárolni kellene.

"Ha pedig odamegy a repterekre bármilyen légierő, nem kell hozzá nagy jóstehetség, rövid időn belül csapást fog kapni" - tette hozzá.

Zsámboki Tibor beszélt még az Ukrajnába telepített Patriot légvédelmi rendszerekről is, amelyek viszont nem jók repülők ellen, és rakéták ellen sem nyújt 100 százalékos védelmet.

Így tehát politikai ígéret marad csupán az Ukrajnának nyújtandó légi támogatás,

az oroszoknak nem kell attól tartani szerinte, hogy nyugati gépek fogják hasítani az eget Donbasz fölött.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a patrióták nyernek, a liberálisok Brüsszelbe szorulnak vissza, az Mordor vidéke

Orbán Viktor: a patrióták nyernek, a liberálisok Brüsszelbe szorulnak vissza, az Mordor vidéke

El fogunk érkezni ahhoz a nagy kérdéshez, hogy az ilyen nagyságrendű problémákkal, mint amilyenekkel a Nyugat most küzd, sikerül-e az ottani politikai rendszereknek a demokrácia keretein belül megoldást találniuk – tette fel a kérdést a miniszterelnök egy interjúban. Beszélt Ukrajna támogatásának várható megcsappanásáról, a tűzszünet esélyéről, a liberálisok és a patrióták küzdelmeiről.

Jogerősen elítélték Nicolas Sarkozy volt francia elnököt

Nicolas Sarkozy ellen több jogi eljárás is folyamatban van, de ez volt az első, amely bírósági szakaszba került, és az első alkalom az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében, hogy korrupció miatt jogerősem elítéltek egy volt köztársasági elnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×