eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
ZHUHAI, CHINA - NOVEMBER 03: A H-6K bomber arrives at Zhuhai Air Show Center on November 3, 2022 in Zhuhai, Guangdong Province of China. The 14th Airshow China will be held from Nov. 8 to 13. (Photo by VCG/VCG via Getty Images)
Nyitókép: VCG/VCG via Getty Images

Mi történne, ha Kína nekimenne Tajvannak? – itt a modellezés eredménye

Szörnyű veszteségeket szenvedne mindkét oldal, de Tajvan megőrizné függetlenségét – feltéve, hogy az Egyesült Államok mellett Japán is a segítségére siet.

Jelentős áldozatok árán, de legyőzné a Kínai Népköztársaság haderejét a Kínai Köztársaság (Tajvan), ha az Egyesült Államok és Japán is segít a sziget védelmében, ahogy ígérték – derül ki mindez egy háborús szimulációból, melyet az amerikai Center for Strategic and International Studies futtatott le. A Bloomberg cikkét a Portfolio szemlézte.

Többféle forgatókönyvet modelleztek, abból indultak ki, hogy Tajvan nem adja meg magát, és az Egyesült Államok mellett Japán is segít a sziget védelmében. A modellezésben több nyugalmazott amerikai főtiszt és védelmi minisztériumi tisztségviselő is részt vett.

A legvalószínűbb forgatókönyv szerint

a Népi Felszabadító Hadsereg elsöprő bombázással indítaná a támadást, azonban nem tudnának hídfőállást kialakítani, miután partra szállt,

mivel a tajvani haderő a partok védelmére koncentrálna, miközben az amerikai légierő és a japán légierő a kínai hadiflotta megsemmisítésére összpontosítana.

Eszerint a forgatókönyv szerint

  • Tajvan autonóm maradna, azonban
  • az Egyesült Államok és Japán több tucat hadihajót, több száz repülőgépet és több ezer katonát vesztene, amely miatt sérülést szenvedne az Egyesült Államok globális helyzete sok éven át. Emellett
  • Tajvan elvesztené az áramellátását és haderejének nagy részét. Cserébe
  • Kína elvesztené haditengerészeti és tengerészgyalogsági képességeit és több tízezer kínai katona válna hadifogollyá.

A konklúzió az, hogy Egyesült Államoknak jobban kéne támaszkodnia Japán segítségére, főleg a légibázisok terén, több amerikai tengeralattjáróra van szükség és a hiperszonikus fegyverek fontosak, de nem a legfontosabbak.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×