Az energiaellátásért felelős hivatal, az úgynevezett közüzemi hálózati felügyelet (Bundesnetzagentur) vezetője úgy véli, hogy a feltöltöttség jelenlegi szintje kielégítő. Egyelőre nincs is semmi ok arra, hogy riadót fújjunk – fogalmazott Klaus Müller, de szerinte januárban és februárban a mostani erőfeszítéseknél többre lesz szükség. Ezért arra szólította fel a fogyasztókat, hogy "óvatosan" fűtsenek.
A téli hónapokban 20 százalék földgázt kell megtakarítani – jelentette ki.
Először figyelmeztetett ugyanakkor arra is, hogy fel kell készülni a lehetséges szabotázsakciókra, és ezért az eddigieknél jobban kell felügyelni a földgázinfrastruktúrát. Ezzel összefüggésben elsősorban a cseppfolyósított földgáz feldolgozására alkalmas LNG-terminálokat emelte ki.
A ZDF közszolgálati televízió felmérése szerint a németek többsége – a földgáz esetében 67, az áram esetében 73 százaléka – nem tart attól, hogy az idei télen nagyobb energiaellátási problémák adódnának. 2023 tele azonban a felügyelet vezetője szerint a mostaninál nagyobb kihívást jelenthet.
"Az embereket keményen megérzik majd az energiaválság költségeit"
– vélekedett Müller, aki szerint belátható időn belül nem lehet számolni azzal, hogy a földgáz ára a korábbi szintre csökken.
Óvatosan nyilatkozott a kilátásokról a gazdasági miniszter is. Robert Habeck szerint a dolgok jelenlegi állása szerint Németország az energiaellátás terén különösebb probléma nélkül átvészelheti a telet. Ehhez azonban szükség van a földgázzal történő takarékosságra – jelentette ki, ugyanakkor köszönetet mondott az állampolgárok eddigi takarékossági erőfeszítéseiért.
Habeck utalt arra is, hogy megkezdődött egy új infrastruktúra, az LNG-terminálok üzembe helyezése.
Szavai szerint minden remény megvan arra, hogy a még működő három atomerőművet áprilisban végleg leállítsák.
"Az energiabiztonságot az atomerőművek által termelt áram nélkül is szavatolhatjuk" – tette hozzá.