eur:
411.72
usd:
395.24
bux:
79398.18
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels

Irán felülvizsgálja a hidzsábviselés szabályait

Azt ugyanakkor tagadják, hogy feloszlatták volna az erkölcsrendőrséget.

Mohammad Dzsafar Montazeri iráni főügyész csütörtökön azt mondta, hogy az iráni parlament és az igazságszolgáltatás felülvizsgálja az ország kötelező hidzsábtörvényét - írja a reformpárti Entekhab a CNN szerint.

Jelenleg az iráni nők számára kötelező hidzsábot viselni, a törvényt pedig az erkölcsrendészet tartatja be. A hidzsáb körüli viták azt követően váltak központivá, hogy a 22 éves Mahsa Amini rendőri őrizetben hunyt el. Azért vitték be, mert nem tett eleget a hidzsábviselés követelményének.

Egy nő halála lehet a fordulat kezdőpontja

A fiatal nő halálának hatására sokan álltak a reformpárti tüntetések mellé, köztük Taraneh Alidoosti ismert iráni színész is. A tömegtüntetések apropója kezdetben még Amini halála volt, azóta azonban a rezsim elleni tiltakozássá fordultak át. A hatóságok nagy szigorral csapnak le a tüntetőkre, a megmozdulásokon résztvevőkre fizikai erőszak bevetésével csapnak le és letartóztatások is történnek.

A CNN nemrégiben feltárta azt is, hogy a zavargások kezdete óta

az iráni fogolytáborokban szexuális erőszakot alkalmaztak tüntetőkkel, köztük fiúkkal szemben.

"Mind a parlament, mind az igazságszolgáltatás dolgozik az ügyön, például éppen tegnap volt egy találkozónk a parlament kulturális bizottságával, és a következő egy-két héten belül látni fogják az eredményeket" - mondta Montazera a hidzsábtörvénnyel kapcsolatban.

Nem tudni, mi változik

Arról azonban nincs információ, hogy milyen változtatások várhatók az 1979-es iszlám forradalom után életbe lépett törvényen, ha egyáltalán lesznek ilyenek.

Egy riporter kérdésére, miszerint feloszlatják-e az ország erkölcsrendőrségét, Montazeri az iráni állami média szerint a következőket mondta:

"Az erkölcsrendőrségnek

semmi köze az igazságszolgáltatáshoz.

Ott szüntették meg, ahol elindították. Természetesen az igazságszolgáltatás továbbra is figyelemmel kíséri a társadalom viselkedését".

Az állami tévé cáfol

Az arab nyelvű Al-Alam állami televízió azt állította, hogy a külföldi média úgy állította be Montazeri megjegyzéseit, mintha az iszlám köztársaság a tüntetések hatására visszalépést tervezne, de megjegyzései annyit jelentenek, hogy az erkölcsrendőrségnek nincs közvetlen köze az igazságszolgáltatáshoz.

"De az Iráni Iszlám Köztársaság egyetlen tisztviselője sem állította, hogy az erkölcsrendőrséget feloszlatták"

- hangzott el az Al-Alamban vasárnap délután.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×