eur:
411.2
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
BEIJING, CHINA -NOVEMBER 28: Protesters shout slogans during a protest against Chinas strict zero COVID measures on November 28, 2022 in Beijing, China. Protesters took to the streets in multiple Chinese cities after a deadly apartment fire in Xinjiang province sparked a national outcry as many blamed COVID restrictions for the deaths. (Photo by Kevin Frayer/Getty Images)
Nyitókép: Getty Images/Kevin Frayer

Kína már nem olyan szigorú

Kínában több nagyvárosban péntektől enyhítettek a koronavírus miatt elrendelt járványügyi korlátozásokon nem sokkal a szigorú rendszabályok elleni tüntetéseket követően.

Az enyhítések a fővárost, Pekinget is érintik, ahol a kórházak ezentúl nem tagadhatják meg az ellátást azoktól, akiknek nincs 48 óránál nem régebbi negatív vírustesztje.

A szigorítások ellen tiltakozók egyebek között azt is a hatóságok szemére vetették, hogy januárban egy állapotos nő elvetélt, miután a kórház - a teszt hiányában - megtagadta tőle az ellátást.

A délkelet-kínai Szecsuán tartomány fővárosában, a 16,3 milliós Csengtuban ezentúl nem szükséges negatív teszt a közterületeken tartózkodáshoz, és a metrókon sem fogják kérni.

Több városban a regisztrált fertőzöttek számának emelkedése ellenére ismét kinyithattak az éttermek, bevásárlóközpontok és az iskolák is.

Köztük van az északnyugati Ürümcsi is, ahol a múlt héten tízen haltak meg egy lakástűzben, a tiltakozók szerint azért, mert a lezárások akadályozhatták a mentést és a menekülést.

Az enyhítések értelmében továbbá sok helyen elhagyták a mostanáig kötelező tömeges teszteléseket, melyeket sokan a kormány zéró-Covid politikája egyik szimbólumának tartanak.

E politika egész városrészek lezárását és karanténok elrendelését is lehetővé teszi a hatóságoknak, valamint azt, hogy barikádokat emeljenek járványügyi szempontból kockázatosnak ítélt lakó- és gyárépületek köré.

Jóllehet az esetszámok még mindig alacsonyabbak, mint sok országban, az utóbbi hetekben ismét nőtt a regisztrált fertőzöttek száma, mindeközben csökkent az újonnan beoltottaké. Az oltási kampányt nehezíti, hogy Kínában még mindig nem hagytak jóvá külföldi gyártmányú vakcinákat.

Mindeközben a zéró-Covid politika egyik arcának is tartott Szun Csun-lan kínai miniszterelnök-helyettes szerdán az országos közegészségügyi bizottságban elmondott beszédében leszögezte: a vírus omikron variánsa kevésbé veszélyes, mint a korábbi mutációk, s ez "új körülményeket teremt"

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×