eur:
397.76
usd:
364.17
bux:
89265.59
2025. március 17. hétfő Gertrúd, Patrik
Aleksandar Vucic szerb államfő munkavacsorára érkezik a brüsszeli Európa-épületbe 2020. február 16-án. A májusra Zágrábba tervezett EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozó előkészítését szolgáló munkavacsora célja az Európai Unió és a balkáni régió hat országa - Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia - kapcsolatának elmélyítése.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand

Szerbia kötéltánca Oroszország és az unió között

Az ukrajnai háború kezdete óta Szerbia folytatja a korábbi, katonai semlegességre és a különböző nagyhatalmak közötti egyensúlyozásra épülő külpolitikáját - olvasható a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének legújabb elemzésében. Az InfoRádióban az egyik szerző, Holka Aranka, az egyetem külső munkatársa beszélt.

Szerbia az utóbbi időben olyan külpolitikát folytat, amiben egyensúlyoz kelet és nyugat között és ez alapján viszonyul az ukrajnai háborúhoz.

Szerbiának prioritás az EU-csatlakozás, de eközben Oroszország felé is tesz lépéseket, sőt fenn kívánja tartani a baráti kapcsolatokat. Ez úgy nyilvánul meg az ukrajnai háború kapcsán, hogy szavakban elítéli a háborút, viszont az uniós szankciókat amiket elvárnának az unió, illetve az Egyesült Államok részéről, azokat nem kívánja egyenlőre bevezetni Oroszország ellen.

Miért fontos Belgrádnak Oroszország?

Az egyik legfontosabb tényező Oroszország koszovói kérdésben elfoglalt álláspontja, ugyanis nem ismeri el Koszovót független államként – ahogy különben Ukrajna sem –, és súlyánál fogva Oroszország az, amelyik akadályozni tudja Koszovó felvételét különböző nemzetközi szervezetekbe.

Másrészt energetikai téren eléggé ki van szolgáltatva Oroszországnak Szerbia, itt elsősorban a gázellátásra kell gondolni. A hazai termelésük egyre inkább csökkenő tendenciát mutat, és az újraválasztását követően Aleksandar Vucic elnök megegyezett Putyinnal egy igen kedvező gázárban. És a szerbek hagyományosan oroszbarátok.

És az Unió

Éppen ezért egyre inkább gyengülnek a nyugati kapcsolatok, hiszen nagy a nyomás az Európai Unió részéről különösen abban, hogy Szerbia csatlakozzon a szankciókhoz. Ezt a kérdést már a remélt EU-tagsággal összefüggésben is emlegetik nyugati politikusok.

Azonban a csatlakozási tárgyalások 10 éve döcögősen haladnak, és a szerb társadalomban is csökken az unió támogatottsága, igaz a relatív többség még mellette van – mondta a szakértő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megújítja állandó kiállítását és itthon soha nem látott műtárgyakat mutat be a Nemzeti Múzeum

Megújítja állandó kiállítását és itthon soha nem látott műtárgyakat mutat be a Nemzeti Múzeum

Közelebb kell hozni az állandó kiállítás tárgyait a mai korhoz, és eljött az ideje némi újításnak is – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az intézmény főigazgatója. Zsigmond Gábor arról is beszámolt, hogy jelenleg három nagy időszaki kiállítást készítenek elő, és a világ leghíresebb múzeumainak vezetőivel tárgyalnak közös együttműködésekről, Sanghajtól Jeruzsálemen át egészen az Egyesült Államokig.

Lecsap a fogyasztóvédelmi hatóság, keményen megbüntetik az indokolatlan áremeléseket

Azonnali ellenőrzéseket indít a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság annak érdekében, hogy a vásárlók tisztességes áron juthassanak hozzá az alapvető élelmiszerekhez. Az árrést, a saját márkás termékek arányát és a mennyiségi előírásokat is vizsgálják. Eitmann Norbert, a hatóság sajtófőnöke az InfoRádióban elmondta azt is, mekkora bírságok járnak az egyes előírások megszegéséért.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.18. kedd, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 17. 21:12
×
×
×
×