Arizona állam egy megyéjében a szavazógép hibája, Pennsylvania egy megyéjében a kifogyott szavazópapír, Illinois állam egy megyéjében pedig valószínűsített kibertámadás hátráltatta a szavazás menetét a félidős kongresszusi és helyi választásokon kedden.
Illinois állam, Champaign megyéjének közigazgatási hivatala a közösségi médiában azt közölte, hogy szavazógépeik internetes kapcsolatával akadt gondjuk, aminek az oka "kibertámadás".
A legfrissebb eredményekről szóló cikkünket itt találja:
A hivatal kedden a déli órákban érzékelte a kapcsolódási és szerverproblémákat, amit a hálózat és szerverek elleni online támadásra vezetnek vissza – áll a közleményben, ami szerint
internetes rendszerük az elmúlt hónapban már szembesült túlterheléses (DDoS) támadással.
Arizona államban Maricopa megye választást felügyelő testülete a szavazógépek hibájáról számolt be, ami akadályozta a szavazás menetét.
A testület vezetője, Bill Gates elmondta, hogy a berendezések mintegy 20 százaléka nem érzékelte a leadott szavazatot. Ugyanakkor hozzátette: mindenkinek a szavazatát megszámolják, van tartalékmegoldás, az érintett választók egy szavazóurnában is elhelyezhetik szavazólapjukat. Továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy a megye bármely másik választóhelyét is felkereshetik azok, akinek problémája akadt a szavazógéppel.
Pennsylvania állam Luzern megyéjében egy bíró elrendelte a szavazás meghosszabbítását, miután a választás menetét a szavazógépből kifogyott papír akadályozta.
Lesa S. Gelb közölte, hogy miután a választópolgárok egy része nem élhetett a szavazáshoz való jogával, a megyében két órával meghosszabbítja a szavazóhelyiségek nyitvatartását.
Három évtized után először nyert republikánus Guamban
Republikánus győzelem született az Egyesült Államok fennhatósága alá tartozó, a Csendes-óceán nyugati részén fekvő Guam szigetén a félidős választáson – közölte a Pacific Daily News.
Az Egyesült Államok szövetségi államai közé nem sorolt területnek 1993 óta folyamatosan demokrata kongresszusi küldötte volt.
James Moylan a republikánus jelölt, a sziget törvényhozásának szenátora
a 32 502 leadott szavazatból 17 075-öt szerzett meg, és lett ezzel Guam második jobboldali delegáltja Washingtonban.
Guam szigetének polgárai szavazati joggal nem rendelkező küldöttet választhatnak 1972 óta a washingtoni kongresszus alsóházába, a képviselőházba.
Előny a republikánusoknál
Több amerikai hírcsatorna is a republikánus párti jelöltek előnyét jelzi az amerikai félidős törvényhozási választásokon magyar idő szerint péntek reggel, az utolsó urnazáráshoz közeledve.
A CNN amerikai hírtelevízió szerint a 435 képviselőházi helyből eddig 186-ot nyertek meg jobboldali jelöltek, míg a demokrata párti indulók 161 képviselője jutott be eddig az alsóházba. A 435 fős ház minden képviselőjét most választják meg, a többséghez 218 mandátumra van szükség. A CNN szerint
a republikánusok 6 olyan helyen tudtak győzni, ahol eddig demokrata párti képviselő volt, a demokraták egy republikánus képviselő helyét vehetik át a jelenlegi állás szerint.
A Fox News 175 republikánus párti győzelemmel számol jelenleg, míg a demokraták 136 képviselőt juttathatnak a házba, miközben 124 versengés eredménye még kérdéses.
A FiveThirtyEight elemző portál becslései szerint 207 republikánus és 184 demokrata képviselő jutott be magyar idő szerint péntek hajnalig az alsóházba.
A 100 tagú felsőházban 35 szenátori szék sorsa dől el a félidős voksoláson. Eddig 50-50 volt a republikánusok és a demokraták aránya, és a felsőházban elnöklő Kamala Harris alelnök szavazata döntött. A CNN és a FiveThirtyEight a jelen állás szerint 46-46, a Fox News 47-47 szenátori helyet tart biztosítottnak a felsőházban a két pártnak.
Állás a csatatér államokban
Magyar idő szerint kora reggel megnyugtatóak a részeredmények a demokraták szemszögéből a négy legszorosabbnak ígérkező szenátusi versenyben – írja a Telex.
- Georgia: 86 százalékos feldolgozottságnál gyakorlatilag döntetlen az állás a republikánus Herschel Walker és a demokrata Raphael Warnock között. Második fordulóra lehet szükség.
- Pennsylvania: Bizakodhat a demokrata John Fetterman az első részeredményeket nézve. 79 százalékos feldolgozottságnál 1,6 százalékkal vezet a republikánus Mehmet Ozzal szemben.
- Arizona: 50 százalékos feldolgozottságnál óriási az ex-űrhajós Mark Kelly előnye republikánus ellenfelével szemben. Jelenleg 18,3 százalékkal vezet.
- Nevada: Egyelőre még nem érkeztek részeredmények Nevadából.
A lap arról is ír, hogy Georgiában és Texasban újraválasztották a republikánus kormányzót, Ohiót és Észak-Karolinát vitték a jobboldali jelöltek, de a vártnál szorosabb küzdelemben.
Floridában taroltak a republikánusok, itt az elmúlt évek eredményeihez hasonlóan az látszik, hogy a latinókat megnyerte magának a jobboldal. A déli államokban a hagyományoknak megfelelően a republikánusok állnak győzelemre.
Úgy tűnik, a demokrata Maura Healey lesz Massachusetts következő kormányzója. Healey ezzel átbillenti az államot a republikánusoktól a demokrata oldalra, é ő az első nő akit kormányzónak választanak az államban, illetve ő lesz az Egyesült Államok első nyíltan leszbikus kormányzója is – írja a portál.
A demokraták hasonló sikert értek el Pennsylvaniában: úgy tűnik, John Fetterman lesz az állam szenátora, pedig ez a poszt eddig a republikánusoké volt.
New Hampshire-ben elképzelhető volt, hogy a republikánusok megszerzik a szenátusbeli többséghez szükséges egy plusz helyet (50–50 szenátora van a két oldalnak a felső házban), de a demokrata Maggie Hassan meg tudta védeni szenátusi mandátumát a republikánus Donald Bolduccsal szemben.