eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Vlagyimir Putyin orosz államfő beszél a Min Aung Hlaing vezérőrnagy, mianmari ügyvivő miniszterelnökkel tartott találkozóján a 7. Keleti Gazdasági Fórumon a délkelet-oroszországi Vlagyivosztokhoz tartozó Russzkij-szigeten 2022. szeptember 7-én.
Nyitókép: MTI/AP/TASZSZ

Az örményeknek tetszik Vlagyimir Putyin terve, az azerieknek további javaslataik vannak

Le kell zárni a sok éve tartó hegyi-karabahi konfliktust - hangoztatta Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn Szocsiban, ahol az örmény miniszterelnököt és az azeri elnököt fogadta kétoldalú megbeszéléseken.

Az egyenként több mint kétórás kétoldalú tárgyalásokat a tervek szerint egy hármas csúcstalálkozó követi majd a fekete-tengeri városban.

Putyin a Nikol Pasinján örmény kormányfővel folyatott megbeszélésén emlékeztetett a három vezető korábbi tárgyalásaira, és arra, hogy örmény kérésre szeptemberben összehívták a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (ODKB) vezetőinek rendkívüli ülését. Megismételte, hogy Jereván Moszkva stratégiai partnere és szövetségese és hangoztatta a béke és a stabilitás biztosítása, valamint Örményország gazdasági és társadalmi fejlődése segítésének fontosságát.

Pasinján a találkozót követően a RIA Novosztyi hírügynökség szerint kijelentette, hogy elfogadhatónak tartja a hegyi-karabahi konfliktus megoldására Moszkva által javasolt projektet.

Ilham Aliyev azeri elnök a Putyinnal folytatott kétoldalú eszmecserén egyebek között arról beszélt, Baku öt alapelvet javasol a hegyi-karabahi kérdés megoldására. Aliyev azt hangoztatta, hogy a hegyi-karabahi konfliktus - a két évvel ezelőtti sikeres azeri hadjárat nyomán - "már történelem" és hogy most már az azeri-örmény viszony "normalizálására" kell összpontosítani .

Az Azerbajdzsántól egyoldalúan elszakadt, majd magát függetlennek kinyilvánító, örmény többségű Hegyi-Karabah hovatartozása miatti háborús konfliktus 1988-ban, még a Szovjetunió fennállásakor robbant ki, és azóta folyamatosan fegyveres összetűzésekhez vezetett az örmények és az azeri erők között. Az terület hovatartozásért folytatott első háború 1994-ben örmény győzelemmel zárult.

A térségben 2020 szeptemberében azeri offenzíva indult; Baku megkísérelte fegyveres erővel visszafoglalni az enklávét és környékét, és sikerült jelentős területeket ellenőrzése alá vonnia. A konfliktus újabb fellángolásának orosz közvetítéssel tető alá hozott tűzszünet vetett véget akkor, de a szembenálló felek között azóta is voltak villongások.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×