eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Az új német szövetségi parlament (Bundestag) alakuló ülése Berlinben 2021. október 26-án.
Nyitókép: Clemens Bilan

Joachim Gauck: a német egység napja bátorságra kötelez

Hatalmas kihívások közepette emlékezik Németország az újraegyesítés 32. évfordulójára. Több mint három évtizeddel ezelőtt, 1990. október 3-án egyesült a Német Demokratikus Köztársaság hivatalosan is a Német Szövetségi Köztársasággal. Az Ukrajnában zajló háború és az ennek nyomán kialakult energiaválság, a megélhetési nehézségek árnyékot vetnek az ünnepre.

A korábbi kancellárhoz, Angela Merkelhez hasonlóan az egykori államfő, Joachim Gauck is a volt NDK-ban kezdte politikai pályáját. Evangélikus lelkészként az akkori keletnémet polgárjogi mozgalom egyik vezető alakja, 1990-ben az utolsó NDK-parlament képviselője, az újraegyesítés után egészen 2000-ig az NDK állambiztonsági szolgálata, a hírhedt Stasi iratait feltáró hivatal elnöke volt. 2012 márciusától 2017 márciusáig volt az újraegyesült Németország államfője.

Az egész világ és benne Németország egyre több válsággal néz szembe – fogalmazott a ZDF közszolgálati televíziónak adott interjújában Gauck. Oroszország Ukrajna elleni agressziója a Nyugatot óriási kihívások elé állítja, az energiaárak az egekbe szöknek, és növekszik a nukleáris háborútól való félelem.

Természetes, hogy válságos időkben erősödik az emberek félelme – jelentette ki.

"Ezeket a félelmeket nem lehet varázslattal eltüntetni, de szembe lehet szállni velük. Bátorsággal és határozottsággal. Erre emlékeztet bennünket a német egység napja" –

hangsúlyozta Gauck.

Az elnöksége idején Németország mindkét felében nagy tekintélynek örvendő korábbi politikus szerint a jelenlegi válságos időszakban olyan kormányra van szükség, amely határozottságot mutat, és hitelesen elmagyarázza a lakosságnak, hogy az ország milyen nehézségeken megy keresztül. Úgy ítélte meg, hogy a politika ebből a szempontból a tanulás folyamatán megy keresztül.

Joachim Gauck szerint Vlagyimir Putyin orosz államfő nap mint nap fenyegeti Németországot és a vele szomszádos országokat.

"Rendkívül fontos annak felismerése, hogy a félelem szítása része a putyini terveknek" – fogalmazott a volt elnök, aki szerint ez az orosz hadviselés egyik eleme.

Az újraegyesítés 22. évfordulójának mottója az összenövés, illetve összetartozás. A ZDF által végzett felmérés szerint a németek nagy többsége, azaz 92 százaléka az egyesülést továbbra is helyesnek tekinti. A válság hatásait azonban az ország keleti, illetve nyugati felében másként ítélik meg.

Elsősorban az egykori keletnémet tartományokban egyre gyakoribbak a főként radikális jobb-, illetve baloldali csoportok által szervezett tüntetések mind az ismét erősödő koronavírus-járvány miatti szigorítások, mind pedig az energia árának emelkedése, valamint az Oroszországgal szembeni szankciók ellen.

A türingiai tartományi miniszterelnök, Bodo Ramelow szerint érezhető a kelet, illetve a nyugat közötti különbség a jelenlegi fenyegetések érzelmi megközelítése között.

A felmérésből kitűnt, hogy az ország nyugati felében is jelentős mértékben csökkent az elégedettség a politikai helyzettel.

A keleti takarmányokban azonban, ahol a keresetek és a nyugdíjak is még mindig alacsonyabbak, a kialakult válság miatti félelmek jóval erősebbek.

A ZDF által idézett szakértők szerint a keletnémetek nagy erőfeszítésekkel felépítettek valamit, és most egyre inkább tapasztalják azt, hogy mindez ismét gyorsan elveszhet. A veszteségektől való félelem nagyobb Németország keleti felében, és ez a magyarázata az erősebb indulatoknak, különös tekintettel a tüntetéseket is magukban foglaló, egyre fenyegetőbb forgatókönyvekre.

A két országrész között remélt harmónia gyengülésére utal az is, hogy az emberek a nyugati, illetve a keleti tartományokban másként ítélik meg azt, ami összeköt, és azt, ami elválaszt.

Az egykori NSZK-ban a megkérdezettek 57 százaléka az együttélés közös elemeit hangsúlyozta, míg a volt NDK-ban ugyancsak 57 százalék a mindennapi életben megnyilvánuló különbségekre helyezte a hangsúlyt.

Mindezt megerősíti a fizetésekkel kapcsolatos különbség is.

A legfrissebb statisztika szerint az ország keleti részében a teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagfizetése havi 3007 euró, míg nyugati országrészben az összeg elsősorban a férfi alkalmazottak körében 3700 euró körül mozog.

A keleti tartományokban a teljes munkaidőben dolgozó női alkalmazottak mintegy 80 euróval többet keresnek férfi társaiknál, míg a nyugatiakban a férfiak több mint 400 euróval "lekörözik" a nőket.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×