eur:
411.2
usd:
392.57
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Reckrod gáztározó a közép-németországi Eiterfeldben 2022. július 14-én. A Gazprom orosz állami gázipari monopólium bejelentése szerint az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat-1 vezetéken, az orosz gáz nyugatra irányuló szállításának fő útvonalán maximális kapacitásának egyötödére csökkent a gázáramlás.
Nyitókép: MTI/AP/Michael Probst

Csak az árampiacon javasol árplafont bevezetni az Európai Bizottság

Nem a gáz, hanem az árampiacon javasol árplafont bevezetni az Európai Bizottság, de ott is csak a megújuló, nukleáris és lignites alapú áramtermelők értékesítési árára.

Az Európai Bizottság a jövő pénteki rendkívüli, energiaügyi miniszteri találkozóján az elszabadult gáz- és áramárak letörésére egy vészhelyzeti beavatkozás készítenek elő, illetve második lépésben az árampiaci árképzési modell átalakításával tartósabb hatásokat szeretne elérni az EU. A Politico értesülései szerint a bizottság egy 23 oldalas anyagban vizsgálta meg a szóba jöhető vészhelyzeti beavatkozási lehetőségeket. Összesen nyolcféle irányt, amelyekből hatot különböző erősségű jelzők segítségével ("erősen elvetendő", "nem ajánlott") elutasításra javasolnak a szakminisztereknek, de kettőt támogatnának – írja a Portfolio.

A most kiszivárgott anyagban a terv célja így hangzik: "rövid távú sürgősségi beavatkozások a villamosenergia-kereslet és a magas villamosenergia-árak kezelésére" és ennek jegyében kétféle megoldási irányt javasol a bizottság:

  • Egyrészt a nyáron elfogadott uniós gázmegtakarítási irányt, amikor minden tagállam saját terveket készít arra, hogy hogyan tudná csökkenteni az energiafelhasználást, mert ez a keresleti oldalról húzná lefelé az áramárakat.
  • Másrészt az olyan áramtermelő erőműveknél, amelyek a legdrágább bekerülési költségű, mostanában jellemzően gáznál, olcsóbb forrásból termelnek áramot, mint például a megújulók, a nukleáris, illetve a lignit, az eladott áram árát kellene korlátozni, hogy ez lehúzza a tőzsdei nagykereskedelmi árakat is.

Az árplafon feletti részből befolyó pénzt a terv szerint olyan intézkedések finanszírozására javasolná fordítani a bizottság, „amelyek közvetlenül csökkentik a kiválasztott fogyasztók díjait".

Szerdán tájékoztatja a tagállami energiaügyi szakértőket a tervről a bizottság, illetve a tagállami nagykövetek szintén megvitatják a tervet, majd a pénteki ülésen a szakminiszterek várhatóan felhatalmazzák a bizottságot arra, hogy véglegesítse a beavatkozási csomagot, amely a téli csomag névre hallgatna majd.

Az uniós tervekről és a veszélyeiről is beszélt Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában:

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×