eur:
411.4
usd:
392.65
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Tunéziai katonák őrzik a parlament bejáratát a tüntetők elől Tuniszban 2021. július 26-án, miután Kaisz Szaíd tunéziai államfő felfüggesztette a parlament működését és leváltotta Hisem Mesisi kormányfőt. A mostani válság oka, hogy Kaisz Szaíd államfő politikai vitába keveredett a kormánnyal és a parlamenttel a hatáskörükről.
Nyitókép: MTI/AP/Hedi Azouz

Tunézia - Az ellenzék szerint érvénytelen a népszavazás

A tunéziai ellenzék továbbra is a 2014-es alkotmányt tekinti érvényesnek. Az elnök viszont úgy érzi, a referendum megerősítette őt a hatalmában.

Puuccsak vádolta a hivatalban lévő elnököt és érvénytelennek nevezete az alkotmány módosításáról tartott népszavazást a tunéziai rsékelt iszlamista párt.

Az Ennahda vezetője, Rasíd Gannúsi szerint a július 25-i referendum részvételi aránya alacsony volt, és éppen ez a bizonyítéka annak, hogy az ország többsége nem kér a Kaisz Szaíd elnök beterjesztette alkotmányból.

Az államfő viszont azt mondta, " a referendummal letették egy új köztársaság alapjait". A népszavazáson ugyanis a többség az új alkotmányra voksolt.

Ezzel szemben a referendumot elutasító ellenzék továbbra is a 2014-ben életbe lépett, a forradalom győzelmét követően megszövegezett alkotmányt tekinti érvényesnek. Azt is közölték: folytatják a harcot az elnök "puccsa" ellen, és azon dolgoznak, hogy szabad, tisztességes elnök- illetve parlamenti választásokat tartsanak Tunéziában.

Szaíd tavaly nyáron oszlatta fel a parlamentet, és rendeleti kormányzást vezetett be. A 2011-es forradalmi eseményeket követően összeállított demokratikus alkotmányt az elnök arra hivatkozva írta át, hogy az országot ki kell vezetni az elmúlt évek bénultságából. Az alkotmány megszövegezése egy bizottság feladata volt, de a testület elnöke szerint a népszavazásra bocsátott tervezet jelentősen eltért javaslatuktól.

Emellett július elején a bíróság befagyasztotta az államfő több politikai ellenfelének, köztük Gannúsinak a bankszámláit.

A feloszlatott törvényhozás elnöki tisztét is betöltő Gannúsi ellen már korábban kiutazási tilalmat is elrendeltek.

Elemzők rámutattak: a tunéziaiak a gazdasági helyzet romlása miatt kiábrándultak az országot az "arab tavasz" óta irányító pártokból, és elégedetlenek a fennálló politikai rendszerrel. Az észak-afrikai országot gazdasági válság fenyegeti, ezért Tunézia tárgyalásokat kezdett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy mentőcsomagról.

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×