eur:
393.98
usd:
363.65
bux:
71338.19
2024. július 8. hétfő Ellák
London, 2017. március 13.A brit (b) és a skót zászló leng a Whitehallon, London kormányzati negyedében 2017. március 13-án. Nicola Sturgeon skót miniszterelnök ezen a napon bejelentette, hogy felhatalmazást kér a skót parlamenttől az újabb skóciai függetlenségi népszavazás kiírásához szükséges lépések megtételére. Nicola Sturgeon szerint a referendumot 2018 ősze és 2019 tavasza között lehetne megtartani. (MTI/EPA/Andy Rain)
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Októberben dönthetnek a skót népszavazásról

Ha a brit legfelsőbb bíróság átengedi a kérdést, 2023 őszén tarthatják meg a második függetlenségi referendumot.

Októberben vizsgálja meg a brit legfelsőbb bíróság, hogy tarthat-e a skót kormány újabb népszavazást Skócia függetlenségéről a londoni kormány beleegyezése nélkül - közölte a testület.

Az október 11-én kezdődő, kétnaposra tervezett tárgyalásra azért kerül sor, mert Nicola Sturgeon skót miniszterelnök - korábbi ígéretéhez híven - beadvánnyal fordult a testülethez, hogy vizsgálja meg, lehetséges-e új referendumot tartani a londoni kormány engedélye nélkül.

A népszavazás lehetőségét már júniusban felvetette a skót kormányfő, ám Boris Johnson brit miniszterelnök ahhoz nem járult hozzá.

A skót miniszterelnök 2023. október 19-én szeretne népszavazást tartani a skót függetlenségről. Egyik fő érve, hogy a tavalyi skót parlamenti választáson a függetlenséggel egyetértő pártok, tehát a Skót Nemzeti Párt és a Zöldek szereztek többséget. Ez Sturgeon szerint felhatalmazást jelent az újabb függetlenségi népszavazás kiírására is.

Skóciában a mintegy 5,5 millió választó többsége 2014-ben úgy döntött hogy az ország maradjon az Egyesült Királyság része, ám a 2016-os Brexit-népszavazáson a skótok többsége az Európai Unióban maradás mellett voksolt. Sturgeon szerint ha a skót választók 2014-ben tudták volna hogy a későbbi években az Egyesült Királyság milyen irányt vesz, már az akkori népszavazáson a függetlenné válásra szavazott volna a többség.

Címlapról ajánljuk
Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Alapító bejelentések
Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Megalakult a Patrióták Európáért európai parlamenti frakciója, mely 12 európai tagállam 84 képviselőjét foglalja magába; célja, hogy változást hozzon az uniós politikában - mondta Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának elnöke Brüsszelben, a pártcsoport EP-frakciójának alakuló ülését követően.

Jön a háborúellenes akcióterv, változik a Babaváró támogatás

A múlt heti két kormányülés döntéseiről tájékoztatott hétfőn Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Szó volt a miniszterelnök váratlan külföldi látogatásairól, a bejelentett védelmi akciótervről és a különadókról, de a benzinárról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Ezért kellett lépnie sürgősen az Orbán-kormánynak

Ezért kellett lépnie sürgősen az Orbán-kormánynak

Ahogyan az a levegőben lógott a költségvetés komoly elcsúszása miatt, a kormány ismét adóemeléssel foltozza be a büdzsét és ezzel közvetve elismerte, hogy az idei megemelt hiánycélt sem tudná tartani. A bejelentés pozitív olvasata, hogy a kormány felismerte a költségvetés felborulásából fakadó kockázatokat és kezeli azokat. Az érem másik oldala, hogy ezúttal sem piackonform lépésekről döntött, ezúttal sem tartós, kiadásoldali intézkedésekről van szó, ami miatt minden ilyen csomag tűzoltásjelleget ölt. Az elszálló költségvetési hiányt toldozgatással és ideiglenesnek ígért adókkal igyekszik menteni a kormány, az ördögi körnek nevezhető kiigazítási spirálból úgy tűnik, nincs kiút, mivel strukturális intézkedéseket nem találunk az akciótervben. Ennek pedig megfizetjük az árát, az ország befektetői megítélésében, a forint árfolyamának változékonyságában, valamint az esetleges későbbi hitelminősítői lépésekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×