eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Stanislaw Pytel/Getty Images

Megzabolázott Facebook, Google – Új digitális világot hozhat az EP rendelete

Az Európai Parlament múlt héten fogadta el az online tér biztonságának fokozására szolgáló, a digitális szolgáltatásokat és a digitális piacokat szabályozó rendelettervezeteket. Koi Tamás, a HWSW Informatikai Hírmagazin szakújságírója szerint az új jogszabályok előremutatóak és a világon egyedülállóak, egyszerűsítik a nagy techcégekkel szembeni eljárásokat, és pozitív változást hozhatnak az európai digitális piacon.

A szakértő kérdésünkre elmondta, hogy a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály elsősorban az olyan nagy keresőmotorok és közösségi médiaplatformok működését érinti majd, mint például a Google vagy a Facebook.

„Azt írja elő a jogszabály, hogy a korábbiaknál

  • lényegesen hatékonyabban kell majd fellépni a jogellenes online tartalmak ellen,
  • gyorsabban kell reagálniuk a cégeknek, hogyha jogszabálysértő tartalmak kerülnek fel ezekre a platformra,
  • felelősségteljesebben kell működniük,
  • több információval kell szolgálniuk például tartalommoderációról, és
  • a gyermekeknek szóló reklámok, illetve az érzékeny adatokon alapuló, targetált reklámok esetén még szigorúbb feltételeknek vetik alá ezeket a cégeket”

– sorolta Koi Tamás.

Ráadásul

a 450 milliónál több felhasználóval bíró rendelkező szolgáltatásokat még szigorúbb elvárások elé állítja

a jogszabály – emelte ki.

Ezek leginkább következőkben jelennek meg:

  • rendszerszintű kockázat megelőzéssel kell előállniuk ezeknek a cégeknek, ez a jogellenes tartalmak terjesztésének megakadályozására és az alapvető jogok biztosítására irányul,
  • független auditnak kell alávetniük magukat,
  • könnyen hozzáférhetővé kell tenniük az adataikat és az algoritmusaikat a hatóságok és a kutatók számára.

A digitális piacokról szóló jogszabály kifejezetten a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat, a versenyellenes magatartás visszaszorítása céljából jött létre. Arra törekszik, hogy a nagy óriáscégek, a Google, a Microsoft, az Apple vagy akár a Meta a Facebookon keresztül, ne tudják kiszorítani a kisebb vagy az új piaci szereplőket az európai piacról – húzta alá a szakértő.

„Olyan tiltásokat fogalmaz meg a jogszabály, hogy ezek a cégek nem rangsorolhatják kedvezőbben a saját szolgáltatásaikat vagy a termékeiket a versenytárs szolgáltatásaihoz képest. Vagy például nem akadályozhatják meg vagy nehezíthetik meg azt – és ez nagyon fontos –, hogy a felhasználók például előre telepített alkalmazásokat, szoftvereket eltávolítsanak mondjuk az okostelefonjukról vagy a számítógépükről” – hívta fel a figyelmet Koi Tamás.

A szakértő szerint

ez nagyon előremutató szabályozás.

Olyan területeket szabályoznak, amelyeket más ilyen nagy piacokon még nem szabályoztak, egyszerűsíteni fogja a nagy cégekkel szembeni eljárásokat – mondta, felhívva a figyelmet arra, hogy eddig épp az jelentette a problémát, hogy mire határozathozatal született az ezek ellen a nagy cégek ellen indított eljárásokban, addigra a piac már rég túllépett az ügyön.

„Ha sikerül megfelelő apparátust teremteni a törvényi szabályozás betartatásához – vonta le a konklúziót Koi Tamás –, pozitív változást fog hozni az európai digitális piacon.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 24. 18:48
×
×
×
×