eur:
406.87
usd:
385.51
bux:
78260.57
2024. november 19. kedd Erzsébet
Nyitókép: Pixabay

Tagadják, mégsem tagadják - Ukrán gabonát "exportálnak" az oroszok, nem is keveset

Ukrajna oroszok által elfoglalt déli területének kinevezett tisztviselői számoltak be a korábban tagadott tényről.

Ukrajna 600 ezer tonna gabona ellopásával vádolja Oroszországot: ezt egészen idáig tagadták a megszállók. A hozzáférés a gabonához kulcsfontosságú kérdés, mivel évente több millió tonnát visznek ki Ukrajnából afrikai és közel-keleti országokba, ezt most a fekete-tengeri kikötők orosz blokádja megakadályozza.

Az USA ugyanakkor azt feltételezi, hogy az oroszok az aszály sújtotta afrikai országoknak adják el az ukrán búzát, de a saját hasznukra. Május közepén 14, gabonával megrakott hajót láttak elhagyni Ukrajna-közeli kikötőket - írja a BBC.

Részletesen elmondták, merre viszik ki a gabonát

Az orosz fél tagadásával jelentős ellentmondásban állnak egyes nyilatkozatok. Jevgenyij Balickij, Zaporizzsja régiójának oroszok kinevezte vezetője szerint a gabonaféléket tehervonatokon vitték a 2014-ben annektált Krímbe, majd onnan a Közel-Keletre tartó vonatokon hagyták el a régiót. Az orosz állami tévének arról nyilatkozott, hogy a legtöbb szerződést Törökországgal kötik.

Oleg Krjukov, Krím orosz szóvivője szerint Melitopolból 11 vagonnyi gabona érkezett a régióba.

Minderről az orosz állami hírügynökségnek, a RIA-nak nyilatkozott. Úgy fogalmazott, az elfoglalt herszoni régióból érkezik a gabona.

Lavrov szerint az ukránoknak kéne megoldani a kikötőhelyzetet

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tagadta, hogy Oroszország akadályozná Ukrajna búzakivitelét, és azt mondta, hogy Ukrajna feladata Odessza és más kikötők előtti vizek aknamentesítésének elvégzése. Az ukrán külügyminisztérium szóvivője szerint Ukrajna nem teheti meg ezt, mert

Oroszország a gabonafolyosókat használná támadásra

Oroszország a nyugati szankciókat is hibáztatja az élelmiszerválságért, a Nyugat szerint azonban Oroszország "fegyverré tette" az élelmiszer-ellátást. Törökország próbál közvetíteni egy olyan megállapodás létrejöttében, amely biztonságos tengeri folyosókat hozna létre.

Ukrajna törökországi nagykövete, Vaszil Bodnar azt mondta nemrég, hogy Oroszország lopott gabonát szállít a Krímből, és Törökország is a célállomások között van.

"Felhívást intéztünk Törökországhoz, hogy segítsen nekünk, és a török fél javaslatára büntetőeljárást indítunk a gabonát ellopó és értékesítő személyek ellen" - idézte őt a Reuters.

Pusztító éhínség jöhet Afrikában

Az Ukrán Gabonaszövetség vezetője, Mikola Gorbacsov arra figyelmeztetett, hogy ha az ukrán kikötőkből nem indulhat újra az export, az súlyosan érinti a július végén kezdődő következő betakarítást. Ukrajna gabonaexportja jövőre legfeljebb 20 millió tonnára korlátozódik - közúton, folyami úton és vasúton -, míg tavaly 44,7 millió tonnát sikerült exportálni.

Oroszország ukrajnai inváziója világszerte nagy áremelkedést hozott a gabona, az étolaj, az üzemanyag és a műtrágya árában.

Ez részben az Oroszországgal szembeni nyugati szankciók következménye. Oroszország és Ukrajna együttesen a világ búzakészleteinek közel egyharmadát adja - Ukrajna részesedése majdnem 10 százalék. Emellett az ENSZ adatai szerint 2019-ben Ukrajna a világ kukoricakészletének 16 százalékát, a napraforgóolajnak pedig 42 százalékát adta.

Ukrajna korlátozott kiviteli kapacitása és a gabonakészletek egyes országok általi felhalmozása hozzájárul a hiányhoz az élelmiszerhiánytól már amúgy is sújtott országokban. Petroc Wilton, a Világélelmezési Program szomáliai munkatársa szerint az Afrika szarván uralkodó szárazság már most is pusztító.

"Négy egymást követő esős évszakban nem volt csapadék. Tizenötmillió éhező ember él itt, számuk az év végére 20 millióra emelkedik" - mondta.

Címlapról ajánljuk
Joe Biden akadályozza az ukrajnai béketárgylás lehetőségét Robert Fico szerint

Joe Biden akadályozza az ukrajnai béketárgylás lehetőségét Robert Fico szerint

A szlovák miniszterelnök nem ért egyet azzal, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának a nagy hatótávolságú amerikai rakéták bevetését oroszországi célpontok ellen. A kormányfő utasította a külügyminiszterét és a védelmi miniszterét, hogy ne támogassák a döntést.

Lezárások lesznek a Puskás Aréna környékén

A Puskás Arénában rendezik kedden 20.45-től a Magyarország-Németország UEFA Nemzetek Ligája labdarúgó-mérkőzést, ezért a stadion környékén már 17.45-től számos közlekedési változásra, lezárásra kell számítani.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Máris reagálnak a piacok az oroszok nagy bejelentésére

Máris reagálnak a piacok az oroszok nagy bejelentésére

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntésére ajánlott figyelni, emellett Európából érkezik inflációs rangsor-adat, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai piacokon délelőtt egyre nagyobb mínuszok figyelhetőek meg, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×