eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Andrzej Duda lengyel államfő és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök (b-j) sajtótájékoztatót tart Varsóban 2022. június 2-án.
Nyitókép: MTI/AP/Michal Dyjuk

Szakértő: muszáj lesz kifizetni a lengyeleket

Mitrovits Miklós történész szerint Varsó valószínűleg elfogadja Brüsszel feltételeit arra vonatkozóan, hogy a helyreállítási alapból származó forrásokat kifizessék. A Lengyelország-szakértő az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: a jelenlegi háborús helyzetben tanúsított lengyel hozzáállás tükrében visszásnak tűnik a még napirenden lévő problémák napirenden tartása.

Mitrovits Miklós történészt az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában emlékeztetett: a lengyel Szejm (kétkamarás parlament alsóháza) megszavazott egy módosítót, ami lényegében megszünteti a lengyel legfelsőbb bíróság fölött létrehozott, és Brüsszel által leginkább kifogásolt fegyelmi kamarát. Brüsszel ennek helyébe egy független és pártatlan bíróságot szorgalmazott, ami a jelek szerint megvalósul, az viszont más kérdés, hogy kiket fog kinevezni a Szejm vagy a kormány az új bizottságba – jegyezte meg a Lengyelország-szakértő. Mitrovits Miklós ennek leendő összetételét illetően hozzátette: sajtóhírek alapján a bizottságnak nem lenne szabad kommentárokba bocsátkoznia, illetve joga sem lenne személyre szóló ajánlásokat tennie.

Mindenesetre Lengyelország eleget tett a brüsszeli követelésnek, emiatt tehát nem lenne szabad továbbra is visszatartani a helyreállítási pénzeket, amit a varsói kormány követel is, mondván: „tessék kérem, ezt szerettétek volna és mi megszavaztuk”. Vagyis

most az Európai Bizottság térfelén pattog a labda

– tette hozzá a Lengyelország-szakértő, aki szerint egyébként semmi meglepő nincs abban, hogy az Európai Parlament és Európai Bizottság liberális tagjai kritikával illetik Ursula von der Leyent, hogy lényegében kezet nyújtott ebben az ügyben a lengyeleknek, hiszen a kormányzó Jog és Igazságosságot a mostani döntésétől függetlenül sem szívlelik sokan Európában.

Mitrovits Miklós meglátása szerint Lengyelországban – a kritikus hangok ellenére – teljes az összhang azzal kapcsolatban, hogy végre hozzájuthatnak a helyreállítási pénzekhez. Muszáj is lesz, mert Lengyelország jelen pillanatban rendkívül fontos szerepet játszik az Európai Unióban, illetve a NATO-ban a háború kapcsán, és meglehetősen

visszás, ha épp az Ukrajnával legszolidárisabb féllel szemben indítanak különböző destrukciós eljárásokat

– mutatott rá a szakértő.

A történész hozzátette: amikor Lengyelország az egyik legfőbb szószólja és védelmezője Ukrajnának, és mindent megtesz azért, hogy legalább társult taggá válhasson a közeljövőben, akkor már nem kizárólag pénzügyi, hanem politikai kérdés, hogy az Európai Unió hogyan kezeli Varsót.

„Meglehetősen visszás – ismételte meg a Mitrovits Miklós –, hogy Lengyelország viszi a politikai harc egész vonulatát az Európai Unióban és eközben pedig őt támadják Brüsszelből.”

Egyetértett, ha béke van, akkor a lengyel jogállamiság kérdése nem marginális, de momentán Európában biztosan nem ez a legfontosabb.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×