A cseh uniós elnökségnek - mutatott rá Mikulás Bek - öt prioritása lesz: az Ukrajna elleni orosz agresszióra adott válasz, az EU energetikai biztonsága, az EU védelmi képességeinek megerősítése, az európai gazdaság megerősítésének stratégiája és a demokratikus intézmények megerősítése. A részleteket Petr Fiala kormányfő a jövő héten fogja ismertetni - szögezte le a miniszter. "Tekintettel a bizonytalan nemzetközi politikai helyzetre a cseh elnökség prioritásai menet közben is módosulhatnak" - jegyezte meg Mikulás Bek.
Csehország féléves elnöksége alatt
igyekszik majd elősegíteni a balkáni országok, valamint Ukrajna uniós csatlakozását
- mondta a képviselőknek Ales Chmelar, cseh külügyminiszter-helyettes.
Mikulás Bek szerint az ukrajnai háborúval összefüggésben az EU-ban napirendre került, hogy néhány külpolitikai kérdésben az eddigi konszenzusos szavazást többségi szavazásra kellene módosítani. Kijelentette, hogy e változások nélkül lehetetlen haladást elérni az oroszellenes büntetőintézkedések terén, mert néhány ország - konkrétan Magyarországot említette -, nem ért egyet az új szankciókkal. "A konszenzusos szavazás teljes elhagyását azonban senki sem akarja" - hangsúlyozta a cseh európai miniszter.
Arra a képviselői kérdésre, amely azt firtatta, hogy Magyarországnak az ukrajnai háborúhoz való eltérő viszonyulása miatt nem kellene-e befejezni a négy visegrádi ország (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) együttműködését, Mikulás Bek azt mondta:
ő ezt személyesen nem szeretné.
"Nem teszünk pontot a visegrádi négyek együttműködésének végére, csak egyfajta gondolatjelet" - szögezte le a miniszter Hayato Okamura kereszténydemokrata képviselőnek válaszolva.
Egy másik, az energiabiztonságot megerősítő intézkedésekkel kapcsolatos kérdésre válaszolva Mikulás Bek leszögezte, hogy Csehország támogatja a közös kőolaj- és földgázbeszerzési elképzeléseket. A kőolajbeszerzés terén a cseh kormány az olaszországi Triesztből Németországba vezető TAL vezeték bővítéséről akar tárgyalni az érintettekkel, míg a földgáz terén Hollandiával, Németországgal és Lengyelországgal folytatandó tárgyalásokra összpontosít. A TAL kőolajvezetéknek a kilencvenes évek második felétől a németországi Ingolstadtból van elágazása a csehországi Kralupyba is.
Csehország július elsején Franciaországtól veszi át fél évre az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét.