eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
Nicolae Ciuca ügyvivő román védelmi miniszter sajtónyilatkozatot tesz Klaus Iohannis román államfővel Bukarestben 2021. november 21-én. Ciuca, akit a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alkotta nagykoalíció jelölt a miniszterelnöki posztra, 2021. november 22-én megkapta a kormányalakítási megbízást Klaus Iohannis elnöktől. A hárompárti koalíció, amely a nemzeti kisebbségi frakció támogatását is élvezi, jelenleg kétharmados többséggel rendelkezik a parlamentben, és így alkotmánymódosításra is képes.
Nyitókép: MTI/AP/Andreea Alexandru

Pártelnök lett a román kormányfőből

Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé választották Romániában Nicolae Ciuca miniszterelnököt a párt rendkívüli kongresszusán.

Nicolae Ciuca egyedüli jelölt volt a tisztségre, és a szavazatok közel 95 százalékát szerezte meg.

Programbeszédében azt hangoztatta, hogy a jelenlegi válsághelyzetben számít mindazok segítségére, akiket a párt színeiben választottak különböző tisztségekbe, hogy megfelelő döntéseket hozhassanak a románok, a román gazdaság és a munkahelyek védelmében, új beruházásokról, valamint az áremelkedések hatásainak a csökkentésében.

"Nem vagyok régi tagja a pártnak, és nincs politikai tapasztalatom, de soha nem fogom hagyni, hogy foglyul ejtsenek"

- jelentette ki a katonából lett politikus.

Azt is hangsúlyozta, hogy Klaus Iohannis személyében olyan vezetője van az országnak, aki a PNL jelöltjeként nyerte el a tisztséget, és a pártnak továbbra is ki kell tartania az elnök mellett.

A PNL rendkívüli tisztújító kongresszusát azt követően hívták össze, hogy április 2-án lemondott a román kormánykoalícióban részt vevő párt elnöki tisztségéről Florin Citu korábbi miniszterelnök, aki mindössze fél évig töltötte be a pártelnöki tisztséget. A román sajtó szerint mind Florin Citu miniszterelnökké, majd pártelnökké választásakor, mind Nicolae Ciuca miniszterelnökké, majd pártelnökké választásakor Klaus Iohannis államfő akarata érvényesült.

A PNL éléről tavaly szeptemberben leváltott, és azóta új pártot alapító Ludovic Orban ironikusan azt nyilatkozta: kár volt összehívni a párt kongresszusát, "államfői rendelettel" kellett volna megejteni a pártelnökcserét.

Az 55 éves Nicolae Ciuca katonai pálya után került a román politikába. A tartalékos tábornagy 2015 és 2019 között a román hadsereg vezérkari főnöki tisztségét töltötte be. Párton kívüliként kapott védelmi miniszteri megbízást 2019 novemberében Ludovic Orban kormányában, majd a 2020-as választásokon a PNL jelöltlistáján jutott be a bukaresti szenátusba.

A 2020 végén alakult Citu-kormányban is a védelmi miniszteri tárcát vezette, majd a PNL - Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) - Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) koalíció tavalyi felbomlása, és a Szociáldemokrata Párt (PSD) - PNL - RMDSZ nagykoalíció tavaly novemberi megalakulása óta a miniszterelnöki tisztséget tölti be.

A nagykoalíciós megállapodás értelmében 2023 májusáig a PNL adja a miniszterelnököt majd a PSD jelöltje veszi át a kabinet irányítását.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×