eur:
404.44
usd:
356
bux:
92069.22
2025. április 30. szerda Katalin, Kitti
Ég a gázláng egy gáztűzhelyen Chisinauban 2022. január 27-én. Moldovában válságos a helyzet a földgáz árának emelkedése miatt, a parlament január 20-án szükségállapotot vezetett be az országban. Amíg novemberben ezer köbméter földgáz beszerzési ára 450 dollár volt, januárban már 647 dollár. A moldovai gázipari vállalat, a Moldovagaz január 21-én azt javasolta az országos energiaszabályozási ügynökségnek (ANRE), hogy több mint 40 százalékkal emeljék a fogyasztók gázdíját.
Nyitókép: MTI/EPA/Dumitru Doru

Váratlan Gazprom-kivonulás Németországból

A németen kívül az osztrák gázszállítást is érintheti a lépés.

A Gazprom megválik németországi leányvállalatától, a Gazprom Germaniától - jelentette be pénteken az orosz energetikai óriáscég. A dpa német hírügynökség szerint az iparági elemzőket is meglepő lépést az orosz energiavállalat a cég Telegram-oldalán jelentette be.

A Gazprom Germania teljességgel az anyavállalat Gazprom tulajdona. A Gazpromban többségi tulajdonrésszel az orosz állam rendelkezik.

Az 1990-ben alapított Gazprom Germania leányvállalathoz ugyanakkor több német, osztrák, svájci és cseh cég is tartozik a gáziparban, így a WINGAS gázszolgáltató és a gáztárolókat üzemeltető Astora, valamint a német leányvállalat kisebbségi részesedéssel rendelkezik a Gascade gázszállító cégben is.

Egyelőre nem világos, hogy a tervezett lépés milyen hatással lesz a főleg Németországba, illetve Ausztriába irányuló orosz gázszállításokra.

A Gazprom Germania az Astorán keresztül összesen mintegy hatmilliárd köbméter gáztároló kapacitással rendelkezik a németországi Rehdenben és az ausztriai Haidachban.

Fabian Huneke, az Energy Brainpool tanácsadó cég gázipari szakértője szerint csak találgatni lehet, hogy mi állhat a döntés hátterében. "A gázszállítási szerződések újratárgyalása érdekében hozott gyalogáldozatok lehetnek a fizikai eszközök (gáztározók és gázvezetékek), amelyek orosz szempontból elvesznek azzal, hogy megválnak a Gazprom Germaniától" - mondta Huneke. Hangsúlyozta, hogy a Gazprom Germania a WINGAS és WIEH cégeken keresztül tartja kézben az importszerződések nagy részét, amelyek meghatározzák a leszállítandó gáz mennyiségét, valamint azt is, hogy az árat milyen pénznemben kell törleszteni. "Ez a szerződési kötelezettség megszűnhet például a Gazprom Germania és gázkereskedelemmel foglalkozó leányvállalatai csődjével" - vélekedett a szakértő.

  • Vlagyimir Putyin orosz elnök március 23-án jelentette be, hogy az Ukrajna ellen indított orosz háborúval összefüggésben "barátságtalannak" minősített országoktól - köztük az Európai Unió valamennyi tagállamától - rubelben fogadják el a földgáz árát.
  • Válaszul erre a világ legfejlettebb ipari államait összefogó, az Európai Uniót is magában foglaló G7 csoport kormányai felszólították az országukban orosz energiahordozók importjával foglalkozó vállalatokat arra, hogy ne fizessenek rubelben az érvényes szerződések alapján Oroszországtól vásárolt földgázért.
  • Az orosz hatóságok március 31-ig ígérték a rubelfizetésre történő átállás összes részletének kidolgozását.
  • Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak kijelentette: akkor sem áll le az orosz gázszállítás, ha a vevő április 1-jéig nem igazolja vissza, hogy kész rubelben rendezni a számlát.

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Elemző a GDP-adatról: ennek tükrében megvalósíthatatlannak tűnik a kormányzati cél

Idén az első negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal maradt el az előző negyedévitől a KSH szerint. A Portfolio által megkérdezett szakértők előzetesen arra számítottak, hogy a tavaly év végi 0,6 százalékos növekedés után 0,3 százalékos GDP-bővülés jön, így a most közölt adat mélyen a várakozások alatti – mondta az InfoRádióban Weinhardt Attila, a portál energiapiaci elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.30. szerda, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Lakásban és részvényben is gondolkodik? Itt egy jó megoldás!

Lakásban és részvényben is gondolkodik? Itt egy jó megoldás!

A SunDell tőzsdén is jelen lévő cégként lehetőséget kínál arra, hogy a vállalat részvényét megvásárolva bárki kisebb összeggel is beszállhasson a hazai ingatlanpiacba. A cég vagyonának legnagyobb része ingatlanokban, ingatlanfejlesztésekben allokálódik. A SZIT-státuszú vállalat lehetőséget nyújt bizonyos adóelőnyök érvényesítésére, illetve a befektetők számára az is vonzó lehet, hogy a SZIT-ek komoly osztalékot fizethetnek - mondta el  Uzsoki Máté, a SunDell résztulajdonosa és operatív vezetője. Hozzátette, hogy a projektjeik legnagyobb része a XIV. kerületben található. A kisebb lakásoktól a tágas, exkluzív otthonokig minden elérhető náluk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×