eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Hóval borított épületek és utak Kabulban 2022. január 6-án. Abdul Gáni Baradar molla, a tálib vezetés miniszterelnök-helyettese január 7-én felszólította a nemzetközi közösséget, hogy nyújtson segítséget a humanitárius válság felé sodródó Afganisztánnak. Az emberek több térségben éheznek, nincs pénzük, és a tél beköszönte is nehezíti az életüket. A tálibok 2021 augusztusában vették át a hatalmat, azóta a nyugati országok - valamint a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap - felfüggesztették az Afganisztánnak szánt segélyek folyósítását, az Egyesült Államok pedig befagyasztotta az afgán központi bank számláit.
Nyitókép: MTI/EPA

Az afgán kormány korlátozza állampolgárainak külföldre utazását

A döntés miatt helyi idő szerint hétfőn az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság is aggodalmát fejezte ki.

Zabihullah Mudzsáhid tálib szóvivő a hét végén jelentette be, hogy az afgánok nem hagyhatják el az országot, ha nincs jól meghatározott úti céljuk, a nők pedig nem mehetnek férfi kísérő nélkül külföldre tanulni.

A szóvivő kiemelte, hogy az utazási korlátozások azokra is érvényesek, akik korábban a NATO és az Egyesült Államok Afganisztánban állomásozó erőivel működtek együtt.

"Nem engedjük meg az afgánoknak, hogy elhagyják az országot, ha nem tudjunk az úti céljukat" - szögezte le Mudzsáhid, aki a döntést azzal indokolta, hogy sok afgán állampolgárt rossz körülmények között tartanak őrizetben más országokban, míg elbírálják a vízumkérelmüket. Példaként a dohai átmeneti tábort is megemlítette, kiemelve, hogy a katari fővárosban több mint 50 ezer afgánt őriznek rossz körülmények között.

Egyelőre nem tudni, hogy a kabuli rendelkezés mennyiben befolyásolja a nemzetközi közösség és szervezetek több ezer, korábban nagykövetségeken és külföldi erőkkel együtt dolgozó afgán evakuálására vonatkozó terveit.

Jóllehet a tálibok augusztusi hatalomátvételét követően sokakat evakuáltak, még mindig ezrek várnak kimenekítésre.

Az Egyesült Államok által irányított, Kataron keresztül történő evakuálások zöme decemberben állt le, miután nem sikerült megegyezni a tálibokkal a kimenekítendők személyéről.

Hugo Shorter, az Egyesült Királyság afganisztáni ügyvivője hétfőn Twitteren a rendelkezést elfogadhatatlannak nevezte és leszögezte, hogy az súlyosan korlátozná a szabad mozgáshoz való jogot.

Az Egyesült Államok külügyminisztériumának egyik szóvivője hétfőn azt mondta, egyeztetésekbe kezdtek az ügyről Kabullal.

Az Egyesült Államok augusztusban több mint 120 ezer embert evakuált az országból - közölte a Tolonews afgán hírportál, amely szerint sok afgán azt veti Kabul szemére, hogy "túszul ejti állampolgárait".

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×