Infostart.hu
eur:
396.65
usd:
338.18
bux:
101229.56
2025. július 25. péntek Jakab, Kristóf
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke megrázza az uniós biztosok heti ülésének kezdetét jelző csengőt Brüsszelben 2022. február 8-án. A biztosi testület tagjai az európai chiptörvény kidolgozásához szükséges javaslatokról tanácskoznak az európai chipfejlesztés és chipgyártás szerepének növelése érdekében.
Nyitókép: MTI/AP POOL/Virginia Mayo

Ursula von der Leyen értékelte az Európai Bíróság döntését

"Az ítéletet figyelembe véve a következő hetekben olyan iránymutatásokat fogunk elfogadni, amelyek egyértelművé teszik a mechanizmus gyakorlati alkalmazását" – fogalmazott az Európai Bizottság elnöke.

Az Európai Unió Bíróságának szerdán kihirdetett döntése lehetővé teszi, hogy az EU jobban megvédje az uniós költségvetést és az Unió pénzügyi érdekeit a jogállamiság elveinek megsértésével szemben – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

A brüsszeli testület elnöke arra reagált, hogy az uniós bíróság szerdán elutasította Magyarország és Lengyelország keresetét az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános, a jogállamisági feltételrendszerről szóló, az Európai Parlament és a tanács által elfogadott rendelettel összefüggésben.

Von der Leyen a közleményében arról tájékoztatott, hogy az Európai Bizottság most elemezni fogja az ítélet indoklását és lehetséges hatását a további lépések érdekében.

"Az ítéletet figyelembe véve a következő hetekben olyan iránymutatásokat fogunk elfogadni, amelyek egyértelművé teszik a mechanizmus gyakorlati alkalmazását" - fogalmazott.

Emlékeztetett: korábban ígéretet tett arra, hogy

"egyetlen ügy sem vész el".

Ezért az uniós bizottság a rendelet hatálybalépése óta minden tagállamban figyelemmel kíséri a jogállamiság helyzetének alakulását, és bizonyos esetekben már most alapos vizsgálatot folytat. Ha a rendelet feltételei teljesülnek, akkor a testület határozottan fog fellépni – szögezte le.

"A mai ítélet megerősíti, hogy jó úton haladunk"

– tette hozzá von der Leyen.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke közleményében kijelentette: az uniós bírósági határozat megerősíti az Európai Parlament álláspontját, hogy megvédje az Európai Unió költségvetését a jogállamiságot sértő nemzeti kormányok visszaéléseivel szemben.

Hangsúlyozta: az uniós parlament elvárja az Európai Bizottságtól, hogy mihamarabb alkalmazza a mechanizmust.

Az uniós forrásoknak a jogállamiság tiszteletben tartásához kapcsolása nem alku tárgya az Európai Parlament számára

– mondta.

A máltai politikus szerint a jogállamiság az uniós szerződések alapját képezi. Ezért alapvető fontosságú, hogy minden tagállam betartsa a szerződéseket, melyeket az Európai Unióhoz történt csatlakozásakor aláírt. "Az értékek számítanak, a polgároknak pedig joguk van tudni, hogyan használják fel a közös pénzügyi alapokat" - fogalmazott az EP elnöke.

Az Európai Unió tagországainak állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács 2020 decemberében erősítette meg a júliusi EU-csúcstalálkozón elfogadott megállapodást az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről és a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alapról. A rendelethez záradékot csatoltak, amely szerint az uniós pénzek felügyeletét szolgáló jogállamisági mechanizmus csak akkor lesz elindítható, ha egy tagállam intézkedései az Európai Unió pénzügyi érdekeit sértik. Ez azt jelenti, hogy a mechanizmust nem lehet politikai célokra használni.

Címlapról ajánljuk

Szintet lépett a forint, de van, ami kibillentheti

Ami most rövid távon segíti a forintot, hosszú távon megfordíthatja a tendenciát és árthat neki – mondta Beke Károly, a Portfolio elemzője az InfoRádióban a forint-euró árfolyam várható alakulásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.25. péntek, 18:00
Balogh László
az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője
Mérföldkőhöz érkezett Donald Trump: most jöhet az igazi összeomlás?

Mérföldkőhöz érkezett Donald Trump: most jöhet az igazi összeomlás?

Donald Trump pár napja, július 20-án ünnepelte elnöki beiktatásának 6. hónapfordulóját, azaz a republikánus zászlóvivő épp fél évvel ezelőtt lépett át másodjára a Fehér Ház küszöbén – és borította azóta szinte teljesen aranyba az Ovális Irodát, egy talpalatnyi helyet sem hagyva fényűző dekoráció nélkül. Hivatala az alkalom adtán terjedelmes listát közölt Trump eredményeiről, a január óta eltelt időszakot a „valaha volt legsikeresebb” elnöki rajtnak nevezve a modern amerikai történelemben, egyebek mellett említve az „egyetlen nagy, gyönyörű törvény” elfogadását, a tojás és a gázolaj árát, a déli határ lezárását, a NATO-szövetségesek védelmi kiadásainak növelését, az Irán elleni bombázást és persze az elnök Nobel-békedíjra való jelölését. A féléves mérföldkőből fakadóan elérkezettnek láttuk az időt, hogy a közvélemény-kutatásokra pillantsunk: az amerikaiak is ekkora sikerként könyvelik el Donald Trump első hat hónapját? És hogyan vélekednek azok a republikánusokat eddig túlnyomórészt mellőző szavazói csoportok, akik tavaly mégis rekordszinten támogatták Trumpot, így kulcsfontosságúak lehetnek a Republikánus Párt jövője szempontjából? Annyit előrebocsáthatunk, hogy ha az amerikai elnök ezt olvasná, nem biztos, hogy elégedetten csettintene.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×