eur:
411.26
usd:
392.81
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Iszlamista tálib kommandósok érkeznek a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtérre 2021. augusztus 31-én, a légi kikötőt eddig biztosító amerikai katonák távozása után. Az utolsó amerikai repülőgép felszállásával befejeződött az Egyesült Államok leghosszabb, afganisztáni háborúja.
Nyitókép: MTI/AP/Hvadzsa Taufik Szediki

A tálibok szerint nem történt tömegmészárlás a hatalomváltás óta az államigazgatásban

A tálib kormányszóvivő szavaiból az derül ki, hogy még mindig Ban Ki Munt hiszik az ENSZ főtitkárának.

Cáfolták az Afganisztánban kormányzó tálibok az ENSZ korábbi nyilatkozatát, amely szerint hatalomátvételük óta a korábbi afgán kormány több mint száz tisztségviselőjével végeztek volna bírósági ítélet nélkül.

"Az ENSZ-főtitkár állítása, miszerint a korábbi kormány száz tagját ölték meg azóta, hogy az Iszlám Emirátus (a tálibok által használt államnév) hatalomra került Afganisztánban, nem igaz. Az amnesztia meghirdetése után senkit nem érhet bántódás" - jelentette ki Zabihullah Mudzsáhid tálib kormányszóvivő hétfőn a Twitter közösségi oldalán. Hozzátette: "Ha az ilyen incidenseket személyes bosszú motiválta, (a tálib hatóságok) kivizsgálták az ügyet, és megbüntették a felelősöket".

A szóvivő nyilatkozatában tévesen Ban Ki Mun korábbi ENSZ-főtitkárt nevezte meg a világszervezet jelenlegi irányítójaként.

Amint arról az AFP francia hírügynökség korábban beszámolt, a Guterres-jelentés megjegyezte: a tálibokat és szövetségeseiket azzal vádolják, hogy az afgán kormány és a biztonsági erők több mint száz korábbi tagját, valamint külföldiekkel együttműködő afgán állampolgárokat öltek meg. Ezeket az értesüléseket az ENSZ afganisztáni segítségnyújtó missziójának tagjaitól kapták.

Az Egyesült Államok 2021 tavaszán jelentette be, hogy kivonja katonai erőit Afganisztánból, mire a tálibok nagyszabású hadműveletet indítottak a hatalom megszerzésére. Augusztus 15-én harc nélkül bevonultak Kabulba, Asraf Gáni elnök pedig elmenekült az országból.

Szeptember 6-án a tálibok Afganisztán teljes területét ellenőrzésük alá vonták. Egy napra rá ismertették ideiglenes kormányuk összetételét, amelynek legitimitását még egyetlen ország sem ismerte el.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Már lassul a magyar bérrobbanás, és pillanatokon belül vége szakad

Szeptemberben is érdemben nőttek a bérek Magyarországon a KSH friss adatai szerint, bár az emelkedés mértéke kissé lassult az előző hónapokhoz képest. Az alacsony infláció miatt azonban a keresetek reálértéke kifejezetten gyorsan emelkedik. Az már biztos, hogy a bérek vásárlóerejének növekedése olyan gyors lesz idén (éves átlagban), amilyet csak néhányszor lehetett látni az elmúlt évtizedekben. Jövőre azonban már az ideinél jóval kisebb mértékben nőhetnek a bérek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×