eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Iszlamista tálib kommandósok érkeznek a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtérre 2021. augusztus 31-én, a légi kikötőt eddig biztosító amerikai katonák távozása után. Az utolsó amerikai repülőgép felszállásával befejeződött az Egyesült Államok leghosszabb, afganisztáni háborúja.
Nyitókép: MTI/AP/Hvadzsa Taufik Szediki

A tálibok szerint nem történt tömegmészárlás a hatalomváltás óta az államigazgatásban

A tálib kormányszóvivő szavaiból az derül ki, hogy még mindig Ban Ki Munt hiszik az ENSZ főtitkárának.

Cáfolták az Afganisztánban kormányzó tálibok az ENSZ korábbi nyilatkozatát, amely szerint hatalomátvételük óta a korábbi afgán kormány több mint száz tisztségviselőjével végeztek volna bírósági ítélet nélkül.

"Az ENSZ-főtitkár állítása, miszerint a korábbi kormány száz tagját ölték meg azóta, hogy az Iszlám Emirátus (a tálibok által használt államnév) hatalomra került Afganisztánban, nem igaz. Az amnesztia meghirdetése után senkit nem érhet bántódás" - jelentette ki Zabihullah Mudzsáhid tálib kormányszóvivő hétfőn a Twitter közösségi oldalán. Hozzátette: "Ha az ilyen incidenseket személyes bosszú motiválta, (a tálib hatóságok) kivizsgálták az ügyet, és megbüntették a felelősöket".

A szóvivő nyilatkozatában tévesen Ban Ki Mun korábbi ENSZ-főtitkárt nevezte meg a világszervezet jelenlegi irányítójaként.

Amint arról az AFP francia hírügynökség korábban beszámolt, a Guterres-jelentés megjegyezte: a tálibokat és szövetségeseiket azzal vádolják, hogy az afgán kormány és a biztonsági erők több mint száz korábbi tagját, valamint külföldiekkel együttműködő afgán állampolgárokat öltek meg. Ezeket az értesüléseket az ENSZ afganisztáni segítségnyújtó missziójának tagjaitól kapták.

Az Egyesült Államok 2021 tavaszán jelentette be, hogy kivonja katonai erőit Afganisztánból, mire a tálibok nagyszabású hadműveletet indítottak a hatalom megszerzésére. Augusztus 15-én harc nélkül bevonultak Kabulba, Asraf Gáni elnök pedig elmenekült az országból.

Szeptember 6-án a tálibok Afganisztán teljes területét ellenőrzésük alá vonták. Egy napra rá ismertették ideiglenes kormányuk összetételét, amelynek legitimitását még egyetlen ország sem ismerte el.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×