eur:
413.17
usd:
401.03
bux:
81679.11
2025. január 10. péntek Melánia
Nyitókép: Pixabay

Lendületet kaphat Szerbia uniós csatlakozása a friss uniós döntéssel

Az Európai Unió Tanácsa további csatlakozási tárgyalási fejezetek megnyitását hagyta jóvá Szerbia számára, ezek az úgynevezett zöld menetrendre és a fenntartható összeköttetésekre vonatkoznak.

A tanács tájékoztatása szerint a Szerbia uniós csatlakozásáról tárgyaló miniszteri szintű konferenciának Brüsszelben tartott tizenharmadik ülésén megnyitott további két témakör négy fejezetet érint. Ezek között a közlekedéspolitikáról szóló 14. fejezet, az energiáról szóló 15. fejezet, a transzeurópai hálózatokról szóló 21. fejezet és a környezetvédelemről és az éghajlatváltozásról szóló 27. fejezet szerepel.

A 2014 januárjában kezdődött csatlakozási tárgyalások keretében az új fejezetek megnyitását az tette lehetővé, hogy az uniós tagországok - a csatlakozási folyamat fellendítésének céljából - jóváhagyták az úgynevezett a felülvizsgált bővítési módszertant. Ez egyebek mellett "nagyobb hangsúlyt kíván fektetni az alapvető reformokra, és fokozott dinamizmust és kiszámíthatóságot kíván biztosítani az objektív kritériumokon és szigorú feltételrendszeren alapuló csatlakozási folyamatnak" - közölték.

Az uniós tanács hangsúlyozta ugyanakkor:

a jogállamisággal és az alapvető jogokkal kapcsolatos fejezetek, valamint Szerbia Koszovóval fenntartott kapcsolatainak normalizálása terén elért haladás továbbra is alapvető fontosságú,

és meghatározza a csatlakozási tárgyalások ütemét.

Gál Kinga és Deli Andor fideszes európai parlamenti (EP-) képviselők közleményükben jelentős előrelépésnek nevezték az újabb tárgyalási fejezetek megnyitásának jóváhagyását Szerbiával.

Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselőcsoportjának elnöke kijelentette: Magyarország elkötelezett a nyugat-balkáni országok, így különösen Szerbia uniós integrációja mellett. Az uniós perspektíva fenntartása kulcsfontosságú Szerbia számára.

Deli Andor pozitív fejleménynek nevezte a fejezetcsoport megnyitását. Kiemelte: az ország tárgyalási folyamatát eddig blokkoló tagállamok is felismerték, hogy Szerbia készen áll egy újabb nagy lépés megtételére. A vajdasági képviselő hangsúlyozta: megtérülni látszik a Szerbia kormánya által befektetett munka. "Új lendületet kaphat az ország uniós csatlakozási folyamata, ez pedig nem csak nekünk, vajdasági magyaroknak kiemelten fontos, hanem Szerbia minden polgára számára" - tette hozzá Deli Andor.

"Ha rajtunk múlna, Szerbia már tegnap az Európai Unió tagjává vált volna" - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Brüsszelben, az EU kül- és európai ügyekkel foglalkozó minisztereinek ülése, illetve a szerb kormányközi konferencia után tartott sajtótájékoztatóján.

"Mi azt gondoltuk, hogy ma legalább dupla ennyit kellett volna megnyitni, mi azt gondoljuk, Szerbia erre készen áll, sajnáljuk, hogy ebben a kérdésben nem sikerült konszenzust elérni Brüsszelben" - fogalmazott.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Egyetlen kis szigeten múlhat az Egyesült Államok globális katonai hegemóniája, de Washington késlekedik a szükséges lépésekkel

Az Egyesült Államok stratégiai helyzete a Csendes-óceán nyugati részén komoly kihívásokkal néz szembe, különösen Kína, Oroszország és Észak-Korea növekvő befolyása miatt. Ebben a geopolitikai helyzetben Guam, az USA csendes-óceáni területe kulcsfontosságú szerepet tölt be az amerikai katonai jelenlét és védelmi képességek szempontjából. A sziget védelme és fejlesztése sürgős feladattá vált, amely a következő kormányzat egyik legfontosabb nemzetbiztonsági prioritása lehet - számolt be a Breaking Defense.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×