A minszki kényszerleszállást végrehajtott, Athénből Vilniusba tartó repülőgép a Ryanair Sun légitársaságé volt. A Ryanair ír légitársaságnak ez a leánycége Varsóban van bejegyezve. A lengyel hatóságok ezért indították el az eset vizsgálatát.
A lengyel állami ügyészség sajtóosztálya csütörtökön a PAP lengyel hírügynökséggel tudatta: a nyomozás során tanúként kihallgatták az utasok, valamint a légitársaság képviselőinek egy részét, és átvizsgálták a repülőgépet is. Azonosították a minszki irányítótoronyban május 23-án zajló események közvetlen szemtanúját is.
Az ügyészek szerint
aznap az irányítótoronyban a fehérorosz Állambiztonsági Bizottság (KGB) tisztje tartózkodott, és utasításokat adott a Ryanair-gép pilótájával kommunikáló légiforgalmi irányítónak.
Éppen a KGB-tiszt döntött a gép minszki leszállásáról - állapították meg.
Az eseményeket hasonló módon értelmezte csütörtökön Stanislaw Zaryn, a lengyel titkosszolgálatokat felügyelő miniszter szóvivője. Közleményében úgy fogalmazott: a Lukasenka-rezsim műveletéről volt szó, amellyel "zsarolás és a pilóta terrorizálása révén leszállásra kényszerítették a civil gépet azért, hogy letartóztassák a fedélzetén utazó ellenzékit".
Raman Prataszevics a Fehéroroszországban szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője. Letartóztatása után többször lépett fel a fehérorosz állami médiában, önkritikát gyakorolva, és vádolva korábbi ellenzéki társait. Tartózkodása jelenlegi helyéről a minszki hatóságok nem közöltek információt.
Prataszevics barátnője, az orosz Szofija Szapega ellen szerdán hivatalosan vádat emeltek társadalmi gyűlöletkeltés miatt. Az Izvesztyija című orosz napilap szerint az enyhébb ítélet reményében ő is úgy döntött, hogy együttműködik a hatóságokkal.
A Ryanair-gép leszállásra kényszerítése és a pár őrizetbe vétele nemzetközi felháborodást váltott ki, az Európai Unió és több ország is szankciókkal sújtotta a minszki vezetést.