eur:
411.14
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Flags of the United Kingdom and the European Union.Brexit concept.
Nyitókép: egal/Getty Images

Túl is vagyunk meg nem is a brexiten - a szakértő elmagyarázza

A Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint hivatalos lezárulta után sem tudhatjuk még magunk mögött a brexitet; több adminisztratív intézkedés nem lépett még hatályba, ráadásul az északír helyzet sem került nyugvópontra.

"Ha cinikusak akarunk lenni, ez egy soha véget nem érő folyamat" - fogalmazott a brexitről érdeklődésünkre Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense annak kapcsán, hogy még mindig nem "csengett le" az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból, egyes intézkedések még hatályba sem léptek, és vannak elvarratlan szálak, ilyen például a szolgáltatásokról szóló megállapodás, vagy épp a királyság uniós irányból történő vámügyi és adminisztratív eljárásrendjének bevezetése.

Pedig határidő már volt, nem is egy.

"Eredetileg március, aztán június, de mindig kitolták a britek, nem vezetik be részben a koronavírus-válságra hivatkozva, hiszen a járvány nagyon keményen érintette az országot, és az ellátási láncok zavarai miatt - emlékezhetünk rá - egy ideig benzint is nehezen lehetett kapni ősszel" - emlékeztetett Gálik Zoltán.

Az északír helyzet is megoldatlan, de a háttértárgyalások nagyon intenzíven zajlanak, hiszen ott sem vezették be a szigorító intézkedéseket, sőt szeretnék a britek, ha az EU könnyítene.

Az Ír-szigeten közben már igen feszült a helyzet.

"Az unionisták, akik az Egyesült Királyságon belüli vámhatárnak a kialakítását, fenntartását nem látják célszerűnek, fenntarthatónak, kezdeményezik ennek a megállapodásnak a felülvizsgálatát, ami viszont azzal járhat, hogy esetleg az északír-ír határ átjárhatósága sérülhet, hiszen az EU egységes piacát védenünk kell" - foglalta össze a problémát.

A rendezendő kérdések harmadik "ága" a halászati témakör.

"Élesek az ellentétek, bár nagyon kevesen dolgoznak ezen a területen, így a GDP-nek csak nagyon kis százalékát állítja elő a halászat. Mégis ezeket a problémákat exponálják a politikusok, mert fel tudják használni mind francia, mind brit részről."

Az alapvető probléma, hogy halászati kvótákban kellene megállapodni, amelyeket a britek még négy évig biztosítanának az EU-nak, viszont a francia vád szerint a britek "nem adják ki azokat a kvótákat, amelyekben megállapodtunk korábban".

Bonyolítja a helyzetet, hogy

a kvóták egy részét épp európaiaknak adják át a britek, nem mellékesen az itt kifogott halat európai piacokon szeretnék értékesíteni,

így "nem lehet hátat fordítani egymásnak" - szögezte le Gálik Zoltán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×