Az egykori ügyvéd tavaly februárban utazott Vuhanba, ahonnan a pandémia akkori középpontjában uralkodó káoszról tudósított. Okostelefonnal készített videóiban, melyeket az interneten osztott meg, megkérdőjelezte a kínai hatóságok járványkezelési stratégiáját – írja a The Guardian.
2020 májusában fogták el és zárták börtönbe, tevékenységéért négyéves büntetést róttak rá, a hivatalos indok szerint bajkeverésért. Ezt a vádat azoknál alkalmazzák rutinszerűen, akiket el akarnak hallgattatni.
Orrszondával etették
A bebörtönzött civil újságíró fivére, Csang Csü tájékoztatása szerint a börtönben éhségsztrájkba kezdett, aminek következményeképp mostanra negyvenkilósra fogyott, és nem valószínű, hogy sokáig él még. A nő jogi képviselői szerint a hatóságok erőszakkal orrszondán keresztül etették Csant, mostani állapotáról azonban nincsenek ismereteik.
Csang Csü a Twitteren tett közzé egy fényképet testvéréről, amely alatt azt írja,
nem hiszi, hogy a telet ennyire alultápláltan túlélné,
de ő azt szeretné, ha az emberek úgy emlékeznének rá, amilyen volt. Ennek hatására újra megindult a nemzetközi tiltakozás a vele kapcsolatos bánásmód miatt, az Amnesty International is azt követeli, hogy engedjék szabadon.
Zhan is 177cm tall, now she has less than 40kg wt. She may not survive the coming cold winter. I hope the world remember how she used to be. pic.twitter.com/6hJ5AxBH88
— Ju Zhang (@Jeffreychang81) October 30, 2021
"Csang Csant, akit eleve nem lett volna szabad börtönbe zárni, most úgy tűnik, hogy a börtönben halál fenyegeti. A kínai hatóságoknak azonnal szabadon kell engedniük, hogy befejezhesse éhségsztrájkját és megkaphassa a megfelelő orvosi kezelést, amelyre nagy szüksége van" – mondta Gwen Lee, az Amnesty kampánystábjának tagja, aki szerint a fogva tartása "az emberi jogok elleni szégyenletes támadás".
"Ha Csang Csan a börtönben hal meg, a kínai kormány kezén szárad a vére" – tette hozzá Lee.
Családját sem engedik be hozzá
Egy, Csanhoz közel álló forrás szerint a nő családja hetekkel ezelőtt kérte, hogy bemehessenek hozzá a sanghaji női börtönbe, ám azóta sem kaptak választ a kérésre. Az AFP megkereste Csang Csan anyját, testvérét és a börtönt is: a férfit nem érték el, az anya nem kívánt kommentárt tenni, és a börtön sem nyilatkozott.
A Riporterek Határok Nélkül szervezet szerint Csan annyira le van gyengülve, hogy
járni, sőt, a fejét felemelni sem képes önállóan.
Azt sürgetik, hogy nyomásgyakorlással érje el a nemzetköz közösség Csang Csan szabadon bocsátását.
"Csak riporteri kötelességét teljesítette, soha nem lett volna szabad őrizetbe venni, nem hogy négy év börtönre ítélni" – vélekednek.
Két narratíva ütközik
Kína büszkélkedik járványkezelésével, mellyel a sporadikusan felbukkanó fertőzéseket azonnal kontroll alá vonja. A kormány narratívája szerint a kommunista pártnak köszönhető, hogy az élet szinte visszatért a normális kerékvágásba, még akkor is, ha a világ többi részén a halálesetek és a fertőzések száma továbbra is robbanásszerűen emelkedik.
Azok, akik a hivatalos verziót veszélyeztetik azzal, hogy kérdéseket vetnek fel a járvány korai eltussolásával és a vuhani kitörés kezelésével kapcsolatban, a párt haragjával néznek szembe.
Csang a négy polgári újságíró – köztük Csen Csiusi, Fang Pin és Li Cöhua – közé tartozik, akiket őrizetbe vettek, miután tudósítottak Vuhanból.