Katalóniában a tartományi legfelső bíróság nem emelt kifogást a korlátozások újbóli elrendelése ellen, minek utána általános szabállyá vált, hogy a tartomány minden olyan városában éjjel 1 órától reggel hatig kijárási tilalmat kell bevezetni, ahol 100 ezer lakosra számítva legalább 400 új fertőzést regisztráltak az elmúlt hét napban.
A kijárási tilalom amúgy a legelterjedtebb az országban – például Valenciában is visszatértek hozzá -, de ami az idegenforgalomnak különösen fáj, hogy hasonló intézkedéseket hoznak immár mindenütt az üdülőövezetekben is, a spanyol napfény övben (mint amilyen Mallorca, Ibiza, Menorca), a Kanári-szigetekig – idézte ennek kapcsán a brüsszeli Euractiv az EFE spanyol hírügynökséget.
Carlos Bogat, az egyik ötcsillagos valenciai szálloda igazgatója az EFE tudósítása szerint elmondta, hogy
valamennyi leendő ügyfelük elsőként a korlátozásokról és kijárási tilalom felől érdeklődik, ami nem éppen a látogatási kedvet fokozó témakör.
Ráadásul Nagy-Britanniában és Hollandiában – két jelentős turista-küldő forrásország a spanyol piac számára – időközben Spanyolországot a „potenciálisan kockázatos” zónába sorolták, miért is a hazatérők közül sokan saját országukban is tortúrákra számíthatnak.
A hivatalos holland értékelés szerint Spanyolország ugyan még nem piros színnel jelölt, de már „borostyán”, ami után a vörös jön, és ahonnan visszaérkezve éppen ezért mindenkinek negatív PCR-tesztet kell tudnia felmutatni.
Nagy-Britanniában a spanyol nyaralásból visszatérőkre automatikusan karantén vár, hacsak nem rendelkeznek teljes beoltottsággal.
Márpedig az európai statisztikák szerint
éppen az utazásban leginkább mozgékony fiatal korosztályon belül a legalacsonyabb az oltottsági arány.
Minderre reagálva nyilatkozta azt a mallorcai szálloda-szövetség elnöke, María Frotnera az EFE-nek, hogy részint foglalástörlésre számítanak, részint pánikszerű távozási hullámra: mindenki igyekszik haza, mielőtt a honi pályán még válna a karantén-intézkedés a hazatérőkkel szemben.
Márpedig a járvány láthatóan terjed: az európai járványmegelőzési és ellenőrzési központi (angol rövidítéssel ECDC) éppen pénteken tette közzé az EU húsz országában végzett felmérésének eredményét, amiből kitűnik, hogy egy hét alatt a fertőzések 64,3 százalékos megugrását jelentette, elsöprő többségében a Delta-variáns terjedése miatt.
Az ECDC tájékoztatása szerint
az új megbetegedések koncentráltan a 15-24 éves korosztály körében a jellemzők,
míg a 65 éven felettiek körében a terjedés „limitált”.