eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Egészségügyi dolgozó a Johnson and Johnson amerikai vállalat Janssen elnevezésű koronavírus elleni oltóanyagát tartalmazó fiolát tart a kezében a Mississippi állambeli Clarksdale egyik egészségügyi központjában 2021. április 7-én, miután egy idős embert beoltottak.
Nyitókép: MTI/AP/Rogelio V. Solis

Jelentősen késik a Janssen-oltás

Brüsszel szerint eddig 5 millió adag érkezett, a cég viszont azt közölte, tartható az 55 milliós vállalás.

A Johnson & Johnson cég a vakcinabeszerzéséről szóló szerződésben rögzítettektől eltérve jelentős késéssel szállítja koronavírus elleni oltóanyagát az Európai Unióba, továbbá felére csökkentette a vakcinák ezen a héten szállítani kívánt mennyiségét - közölte egy uniós tisztviselő a Reuters hírügynökséggel.

Elmondta: a vakcinabeszerzésről az Európai Unióval kötött szerződésben a Johnson & Johnson azt vállalta, hogy a második negyedévben 55 millió egyadagos vakcinát szállít az EU-tagországoknak, azonban ez idáig kevesebb, mint 5 millió adagot szállított le, ami

kevesebb, mint a rögzített mennyiség 10 százaléka.

Jelezte: a brüsszeli remények szerint a vállalat nehézségei átmeneti jellegűek, a kimaradást később pótolni fogja. Hozzátette, a Johnson & Johnson a második negyedévre még nem adott egyértelmű szállítási ütemtervet. A vállalat eredetileg azt tervezte, hogy április 1-jétől megkezdi a vakcinák szállítását az EU-ba, de a gyártási nehézségek miatt április közepére halasztotta a szállítás megkezdését - mondta.

Az EU-nak szánt vakcinaadagokat az Egyesült Államokban, valamint a cég hollandiai gyárában állítják elő. Ezzel kapcsolatban a tisztviselő kiemelte, hogy az amerikai vállalat gyártási problémákkal küzd az Egyesült Államokban. A baltimore-i üzemet, amely a koronavírus elleni vakcina egyik összetevőjét készíti, le kellett állítani, miután a helyi illetékes hatóság számos problémát tárt fel egy jelzett szennyeződést követően - közölte az uniós tisztviselő.

A beszámoló szerint a Johnson & Johnson szóvivője nem erősítette meg az e hétre tervezett vakcinamennyiség uniós szállításának esetleges késedelmét. A hírügynökség kérdésére ugyanakkor kijelentette: a vállalat továbbra is elkötelezett amellett, hogy teljesítse a 200 millió adag oltóanyag uniós szállítására vonatkozó éves megbízását. Ezt a gyártókapacitás várt bővülése is lehetővé teszi majd - tette hozzá. Ezzel kapcsolatban kiemelte:

tíz különböző gyártási helyszín, köztük a hollandiai üzem bővítése zajlik az ellátási kötelezettségvállalások teljesítése érdekében.

A szóvivő megerősítette: a vállalat tartja magát ahhoz, hogy a szerződésben szereplő, második negyedévre vonatkozó 55 millió adag vakcinát június végéig leszállítsa az EU tagországainak.

A hírügynökség közölte: az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint a vállalat 2,6 millió adag koronavírus elleni vakcinát szállított az európai országokba.

Az Európai Bizottság április 12-én közölte, hogy a Johnson & Johnson megkezdte az egyadagos vakcina kiszállítását az EU országaiba.

Az Európai Bizottság március közepén adott feltételes forgalombahozatali engedélyt a Johnson & Johnson oltóanyagának. A Pfizer/BioNTech, a Moderna, valamint az AstraZeneca gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem által a koronavírus ellen kifejlesztett vakcina után ez a negyedik oltóanyag, amelynek tömeges alkalmazása megkezdődhetett az Európai Unióban.

A brüsszeli testület október 8-án kötött megállapodást a Johnson & Johnsonnal 200 millió adag oltóanyag beszerzéséről, további 200 millió dózis vásárlásának lehetőségével.

Az Európai Bizottság eddig

  • a Pfizer/BioNTech (600 millió + 1,8 milliárd adag),
  • az AstraZeneca (400 millió adag),
  • a Johnson & Johnson (400 millió adag),
  • a Moderna (460 millió adag), a CureVac (405 millió adag) és
  • a Sanofi-GSK (300 millió adag)

vállalatokkal írt alá szerződést vakcinabeszerzésről.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×