eur:
415.31
usd:
402.49
bux:
81172.53
2025. január 8. szerda Gyöngyvér
Egészségügyi dolgozó a Johnson and Johnson amerikai vállalat Janssen elnevezésű koronavírus elleni oltóanyagát tartalmazó fiolát tart a kezében a Mississippi állambeli Clarksdale egyik egészségügyi központjában 2021. április 7-én, miután egy idős embert beoltottak.
Nyitókép: MTI/AP/Rogelio V. Solis

Jelentősen késik a Janssen-oltás

Brüsszel szerint eddig 5 millió adag érkezett, a cég viszont azt közölte, tartható az 55 milliós vállalás.

A Johnson & Johnson cég a vakcinabeszerzéséről szóló szerződésben rögzítettektől eltérve jelentős késéssel szállítja koronavírus elleni oltóanyagát az Európai Unióba, továbbá felére csökkentette a vakcinák ezen a héten szállítani kívánt mennyiségét - közölte egy uniós tisztviselő a Reuters hírügynökséggel.

Elmondta: a vakcinabeszerzésről az Európai Unióval kötött szerződésben a Johnson & Johnson azt vállalta, hogy a második negyedévben 55 millió egyadagos vakcinát szállít az EU-tagországoknak, azonban ez idáig kevesebb, mint 5 millió adagot szállított le, ami

kevesebb, mint a rögzített mennyiség 10 százaléka.

Jelezte: a brüsszeli remények szerint a vállalat nehézségei átmeneti jellegűek, a kimaradást később pótolni fogja. Hozzátette, a Johnson & Johnson a második negyedévre még nem adott egyértelmű szállítási ütemtervet. A vállalat eredetileg azt tervezte, hogy április 1-jétől megkezdi a vakcinák szállítását az EU-ba, de a gyártási nehézségek miatt április közepére halasztotta a szállítás megkezdését - mondta.

Az EU-nak szánt vakcinaadagokat az Egyesült Államokban, valamint a cég hollandiai gyárában állítják elő. Ezzel kapcsolatban a tisztviselő kiemelte, hogy az amerikai vállalat gyártási problémákkal küzd az Egyesült Államokban. A baltimore-i üzemet, amely a koronavírus elleni vakcina egyik összetevőjét készíti, le kellett állítani, miután a helyi illetékes hatóság számos problémát tárt fel egy jelzett szennyeződést követően - közölte az uniós tisztviselő.

A beszámoló szerint a Johnson & Johnson szóvivője nem erősítette meg az e hétre tervezett vakcinamennyiség uniós szállításának esetleges késedelmét. A hírügynökség kérdésére ugyanakkor kijelentette: a vállalat továbbra is elkötelezett amellett, hogy teljesítse a 200 millió adag oltóanyag uniós szállítására vonatkozó éves megbízását. Ezt a gyártókapacitás várt bővülése is lehetővé teszi majd - tette hozzá. Ezzel kapcsolatban kiemelte:

tíz különböző gyártási helyszín, köztük a hollandiai üzem bővítése zajlik az ellátási kötelezettségvállalások teljesítése érdekében.

A szóvivő megerősítette: a vállalat tartja magát ahhoz, hogy a szerződésben szereplő, második negyedévre vonatkozó 55 millió adag vakcinát június végéig leszállítsa az EU tagországainak.

A hírügynökség közölte: az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint a vállalat 2,6 millió adag koronavírus elleni vakcinát szállított az európai országokba.

Az Európai Bizottság április 12-én közölte, hogy a Johnson & Johnson megkezdte az egyadagos vakcina kiszállítását az EU országaiba.

Az Európai Bizottság március közepén adott feltételes forgalombahozatali engedélyt a Johnson & Johnson oltóanyagának. A Pfizer/BioNTech, a Moderna, valamint az AstraZeneca gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem által a koronavírus ellen kifejlesztett vakcina után ez a negyedik oltóanyag, amelynek tömeges alkalmazása megkezdődhetett az Európai Unióban.

A brüsszeli testület október 8-án kötött megállapodást a Johnson & Johnsonnal 200 millió adag oltóanyag beszerzéséről, további 200 millió dózis vásárlásának lehetőségével.

Az Európai Bizottság eddig

  • a Pfizer/BioNTech (600 millió + 1,8 milliárd adag),
  • az AstraZeneca (400 millió adag),
  • a Johnson & Johnson (400 millió adag),
  • a Moderna (460 millió adag), a CureVac (405 millió adag) és
  • a Sanofi-GSK (300 millió adag)

vállalatokkal írt alá szerződést vakcinabeszerzésről.

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: nem kizárt, hogy a tűzszüneti vonal lesz Ukrajna és Oroszország új határa

Újabb támadást indított az oroszországi Kurszk régió ellen az ukrán hadsereg. Arról, hogy ennek az offenzívának a közelgő amerikai elnökváltás fényében mekkora jelentősége van, az InfoRádió Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docensét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.08. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Mennyire ellenálló Magyarország gazdasági szerkezete?

Mennyire ellenálló Magyarország gazdasági szerkezete?

A 2020-as évek gazdasági helyzetét sokszor illetik a polikrízis jelzővel. Ez arra utal, hogy folyamatosan olyan események történnek szerte a világban, amelyek gazdasági válságokat okoznak. A negatív hatások országok közötti terjedésének egyik legfőbb okaként említik a túlzott mértékű globalizációt és a gazdaságok kereskedelmi kapcsolatokon keresztüli függőségeit. Egy nemrég megjelent tanulmányban azt jártuk körül, hogy mely gazdasági szerkezet a legellenállóbb a sokkokkal szemben és miként befolyásolja a nemzetközi munkamegosztásba történő bekapcsolódás mértéke ezt az ellenállóképességet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×