eur:
406.23
usd:
384.69
bux:
77766.32
2024. november 14. csütörtök Aliz
A Pfizer és a BioNTech vállalatok koronavírus ellen közösen kifejlesztett oltóanyagát csomagolják az amerikai Pfizer gyárában, a Michigan állambeli Portage-ben 2020. december 13-án, amikor megkezdik a szérum első adagjainak kiszállítását az Egyesült Államokban.
Nyitókép: MTI/EPA/AP pool/Morry Gash

EU: a tagállamok rendelték az oltóanyagokat a gyártóktól

Ujhelyi István szerint az uniós szóvivő kijelentése "egyértelműen bizonyítja, hogy a Fidesz-kormány egyszerűen hazudik, amikor azt állítja, hogy a szállítási és ütemezései megállapodásokat Brüsszel kötötte."

A koronavírus elleni vakcinákat az uniós tagállamok rendelték meg az oltóanyaggyártó cégektől – jelentette ki Stefan de Keersmaecker az Európai Bizottság szóvivője.

A szóvivő aláhúzta: Az Európai Bizottság ebben nem játszik szerepet, nem szerződő fél a konkrét megrendelésekben, mivel a tagállamok sokkal jobban tudják hány dózis vakcinára van szükségük, mikorra és hova kell azokat kiszállítani. Hozzátette: a tagállamoknak vannak pontos információik a lakosság beoltottsági arányáról, és arról mekkora a vakcinák iránti igény.

Ujhelyi István az MSZP uniós parlamenti képviselője közleményében ennek kapcsán azt írta, hogy az uniós szóvivő kijelentése "egyértelműen bizonyítja, hogy a Fidesz-kormány egyszerűen hazudik, amikor azt állítja, hogy a szállítási és ütemezései megállapodásokat Brüsszel kötötte."

Mint írta, az Európai Bizottság ugyanis a vakcinagyártókkal csak a keretmegállapodást kötötte meg – azt is a kormányok felügyeletével és egyetértésével-, a szállításról és ütemezésről viszont már a tagállamok szerződtek a gyártókkal közvetlenül.

Az Európai Bizottság ez idáig

  • a Pfizer/BioNTech (600 millió adag),
  • a Moderna (160 millió adag),
  • az AstraZeneca (400 millió adag),
  • a Sanofi-GSK (300 millió adag),
  • a Johnson and Johnson (400 millió adag) és
  • a CureVac (405 millió adag)

vállalatokkal írt alá vakcinabeszerzésről szóló szerződéseket.

Emellett december közepén lezárta a megbeszéléseket a Novavax vállalattal is a koronavírus elleni lehetséges oltóanyaga beszerzéséről, a tervezett szerződés lehetővé tenné az Európai Unió számára 200 millió dózis oltóanyag megvásárlását.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Ostrom alatt Kupjanszk, bekerítéshez közel Kurahove - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Ostrom alatt Kupjanszk, bekerítéshez közel Kurahove - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Elkezdték az oroszok bekeríteni a 2023-as ukrán ellentámadás egyik hídfőállását, Velika Novoszilkát, a kisváros melletti Rivnyopilt el is foglalták. Emellett elkezdtek Orihiv felé is orosz katonák szivárogni, Zaporizzsja megyében. Közben egyre inkább úgy tűnik: Donald Trump stábja egyre inkább Oroszországnak kedvező békét akar Ukrajnában. Közben hírek jöttek arról, hogy az orosz deszantosok betörtek Kupjanszkba, Kelet-Harkiv egyik legfontosabb logisztikai központjába - ezt később Kijev cáfolta. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború csütörtöki fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×