eur:
406.45
usd:
377.04
bux:
76605.04
2024. november 8. péntek Zsombor
Vizsgálati mintavételre várakozó ultraortodox zsidó férfi egy mobil koronavírus-tesztállomáson Jeruzsálemben 2020. szeptember 6-án. Izraelben 1010 főre emelkedett a koronavírus-fertőzés következtében elhunytak száma, ezért Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök újabb korlátozó intézkedéseket vezetett be.
Nyitókép: MTI/EPA/Abir Szultan

Már most gyorsul a vírus terjedése Izraelben, pedig még a nyitás java hátra van

A jelenlegi átoltottsági arány még nem elég magas ahhoz, hogy visszatérhessen az élet a korábbi kerékvágásba, legalábbis erre utal, hogy a felszabadultabban élő Izraelben az R-szám ismét 1 közelébe került. Hetedikén jönne a nyitás újabb fázisa.

Februárban már egészen 0,8-ig esett vissza a vírus reprodukciós rátáját jelző R-szám Izraelben, hétvégén azonban ismét 1 közeli értéket tapasztaltak az országban, egészen pontosan 0,99-et, írja a Times of Israel. Ar R-érték azt jelöli, hogy egy fertőzött hány másik embernek adja át a vírust, vagyis hányan kapják el tőle azt. Az 1 alatti értékek arra utalnak, hogy a vírus terjedése lassul, míg az egy fölöttiek arra, hogy gyorsul. A lappangási idő miatt a R-szám a tíz nappal korábbi állapotokra tud csak utalni.

A romló járványhelyzetről nem sokkal azt követően tájékoztatták az izraelieket, hogy az ország megkezdte a gazdaság újraindítását, a Purimot pedig a gyülekezési korlátozások nagy számban történő megszegésével ünnepelték országszerte. Mindennek következményeképp a koronavírus-munkacsoport azt javasolta, hogy vizsgálják felül a nyitás március hetedikére ütemezett, következő fázisát, amely üzletek és iskolák mellett a rekreációs célokat szolgáló intézményeket is megnyitná az oltottak számára.

Yuli Edelstein egészségügyi miniszter a purimi bulikat látva arra hívta fel az izraeliek figyelmét, hogy ennek az ideje még nem jött el.

"Ahhoz a kisebbséghez szólok, amely kárt okoz a többségnek. Az ünneplést hagyják meg akkorra, ha vége a koronavírus-járványnak. Ahelyett, hogy másokkal ünnepelnének, gondoljanak a többiekre"

- fogalmazott a Twitteren.

Az ország koronavírus-szakértője, Nachman Ash szerint egyértelmű, hogy ezek a bulik hátráltatják a nyitást és hozzájárulnak a koronavírus morbiditásának növekedéséhez. Ő is arról beszélt, hogy ezek fényében meg kell gondolni a nyitás következő lépését. A rendőrség útlezárásokkal és a tömegközlekedés leállításával igyekezett megakadályozni a hétvégén, hogy tömegek utazzanak Jeruzsálembe a Purimot ünnepelni. A hatóságok főként az ultraortodoxok körében rendezett ünnepségektől tartanak: a közösség összejövetelei folyamatosan helyi gócokat hoztak létre a pandémia eddigi egy éve során.

A zsidó állam bár jól áll az immunizálás terén, a nyájimmunitástól jelenleg még messze van. Két héttel ezelőtti adatok szerint az ország lakosságának 40 százaléka kapott már egy adag Pfizer-oltást,

a két adaggal oltottak aránya 28 százalékos.

A hatvan év fölöttiek körében elég magas, 80 százalékos az átoltottság, de ez önmagában nem elegendő. Amíg a korlátozások tartottak, sikerült visszaszorítani a járványt, ám a nyitás és a szabályok be nem tartása azonnal a fertőzésszámok felíveléshez vezetett. Jelenleg minden 16 év fölötti állampolgár kaphat már oltást Izraelben.

Március első napjai óta, csütörtököt kivéve, minden napon négyezer fölött volt a napi új fertőzöttek száma Izraelben, az aktív esetek száma jelenleg 42 276.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Megjelent a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst & Younggal közösen készített, 2024.  első félévi statisztikai jelentése, amely szerint az egyesület befektető tagjai 2024 első félévében 40 tranzakció keretében összesen 32 271 millió forintot fektettek be 40 vállalkozásba, míg tavaly ugyanebben az időszakban 56 vállalkozásba fektettek be 11 375 milliót. Kiderül az is, hogy 2024 első félévben 81 683 millió forint értékben került sor magyarországi alapokba történő forrásbevonásra - közölte a HVCA.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×