eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Aláírás előtt áll az EU újabb vackinamegrendelése, ezúttal a Novavaxszal

Már a héten, legkésőbb jövő héten aláírja hetedik oltóanyag-megrendelését az Európai Unió, ezúttal egy amerikai vakcinagyártóval.

A megelőző tárgyalások szerint 100 millió adag vakcina megrendeléséről és további 100 millió feltételes lekötéséről lehet majd szó – jelentette egy, a tárgyalásokban részt vevő, névtelenséget kérő EU-forrásra hivatkozva a The Guardian.

Az EU és az amerikai gyártó képviselői tavaly decemberben jutottak előzetes megállapodásra a lehetséges mennyiségről. A tényleges megrendelés formalizálása a napokban esedékes, miután még „bizonyos jogi részleteket” rögzítenek.

A leendő újabb vakcinatípust Európában még tesztelik, de az eddigi brit eredmények

89,3 százalékos hatékonyságot

mutatnak, és amit különösen fontosnak ítélnek uniós körökben, hogy a Novavax-szer eredményessége „csaknem ugyanilyen arányú” védettséget mutatott a Covid-19 sokkal agresszívabban terjedő brit variánsával szemben is.

Az EU eddig 2,3 milliárd adag oltóanyagot vásárolt hat gyártótól: az AstraZenecatól, a Johnson & Johnsontól, a Pfizer-BioNTechtől, a CureVactól, a Modernától és a Sanofi-GSK-tól.

Mindezek mellett, miután két, már lekötött oltóanyag – a Pfizer és az AstraZeneca – kapcsán is „átmeneti” kapacitásproblémákat jeleztek a gyártók, csökkentve egyúttal a tényleges szállítási mennyiséget az első negyedévre, EU-oldalon intenzív előkészületek történtek olyan pótlólagos gyártási kapacitások megteremtésére, amellyel

kiválthatók lehetnek a jövőben hasonló szállítmánykiesések.

Németországban ennek eredményeként a BioNTech lényegében készen áll a Pfizer gyártásának a európai bővítésére.

Megfigyelők ugyanakkor megjegyzik, hogy a meglévő rendelések körében még nehézségeket vetíthet előre, hogy az amerikai Johnson & Johnson ragaszkodik hozzá, hogy az amúgy Európában készülő termékét Amerikában töltsék ampullákba, így előbb az egész szállítmány az Egyesült Államokba kell vinni, mielőtt újbóli visszaszállítással az európai megrendelő kezébe kerülhet.

A közmúltban az Európai Parlament – okulva az AstraZeneca esetében szerzett rossz tapasztalatokból – levélben szorgalmazta az Európai Bizottságnál, hogy mindenképpen teremtsenek jogi garanciákat arra, hogy az európai készítmények valóban a lehető leghamarabb visszakerülnek majd európai területre.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×