eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Andrej Babis cseh miniszterelnök megkapja a koronavírus (COVID-19) elleni vakcinát a prágai katonai kórházban 2020. december 27-én. Ezen a napon kezdődik az Európai Unió (EU) tagállamaiban a lakosság összehangolt beoltása. Az Európai Bizottság december 21-én adott feltételes forgalombahozatali engedélyt a német BioNTech és az amerikai Pfizer gyógyszeripari vállalatok által kifejlesztett vakcina európai alkalmazására.
Nyitókép: Martin Divisek

Andrej Babis a Budapestre indulás előtt: "mit teszteljünk, ha nincsenek emberek?"

Nem jó a koronavírus-járvány alakulása Csehországban – jelentette ki a cseh miniszterelnök a prágai repülőtéren, mielőtt elindult Budapestre.

"Hatalmas tesztelési kapacitásaink vannak, de mit teszteljünk, ha nincsenek emberek" – mondta újságíróknak. Úgy vélte: a probléma abban rejlik, hogy a betegek nem jelentkeznek időben, csak akkor tesznek valamit, ha állapotuk már rosszra fordul, és kórházi kezelésre szorulnak. "Meg kell magyaráznunk az embereknek, hogy elsősorban saját maguknak kell ügyelniük az egészségükre" – szögezte le Babis. Ezen a téren a miniszterelnök szerint tavasz óta sokat romlott a helyzet a csehek körében. "Sajnos az emberek most ritkábban fordulnak orvoshoz és vetik alá magukat tesztelésnek" – tette hozzá.

December közepe óta

Csehországban ingyenesek az antigéntesztek, és jelenleg minden állampolgár már háromnaponta vizsgáltathatja meg magát.

A tesztelés iránt karácsony előtt volt a legmagasabb az érdeklődés, amikor naponta több mint 40 ezret is végeztek. Az utóbbi hetekben a napi antigéntesztek száma átlagban 25 ezer körül mozog. A komplexebb PCR-tesztek napi átlaga jelenleg 30 ezer körül van.

A cseh kormány mérlegeli, hogy anyagilag is ösztönözze a polgárokat a tesztelésre. Az elképzelések szerint mindazok, akik a tesztelés eredménye alapján karanténba kerülnének, a jövőben még napi mintegy 250 vagy 500 koronás állami támogatást is kapnának a karantén idejére. Ugyanakkor emelkedne a betegeknek nyújtott segélyek nagysága is. A kormány hétfőn tűzi napirendre a témát.

Andrej Babis szerint szintén a jövő hét elején tárgyalnak arról, hogy a romló járványhelyzet miatt szigorítják-e az érvényes óvintézkedéseket.

Csehországban február 14-ig szükségállapot van érvényben. Amennyiben ezt nem hosszabbítják meg, sokak véleménye szerint összeomolhat a cseh egészségügy, és a járvány ellenőrzés nélkül terjedhet.

"Nem tudom elképzelni, hogy bárki is felelősséget vállalna azért, hogy nem lesz meghosszabbítva a szükségállapot" – mondta Babis kérdésre válaszolva.

A cseh ellenzéki pártok egybehangzóan elutasítják a szükségállapot meghosszabbítását. A kisebbségi kormánykoalíciónak eddig mindig a kormányt kívülről támogató kommunisták segítségével sikerült ezt elérnie.

A kommunisták ezúttal azonban haboznak, mert szerintük a kabinet nem teljesítette a legutóbb nekik adott ígéreteit. A cseh képviselőház a szükségállapot kormány által kért meghosszabbítását csütörtökön tűzi napirendjére.

A cseh kórházakban jelenleg mintegy 5800 koronavírusos beteget ápolnak, közülük mintegy 800 állapota súlyos. Szakértők szerint a legnagyobb problémát pillanatnyilag nem a kórházak kapacitása, hanem az egészségügyi személyzet hiánya okozza.

Andrej Babis bejelentette, hogy a magyarországi látogatást követően február 10-én Belgrádba utazik, ahol a szerb kormánnyal terveznek a mostani magyarországi tapasztalatcseréhez hasonló találkozót.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×