eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Frontex

A mai EU-belügyminiszterin is téma lehet a Frontex kivonulása Magyarországról

Az Európai Bizottság belügyi biztosa üdvözölte, hogy az EU határőrizeti ügynöksége (Frontex) felfüggeszti tevékenységét Magyarországon. A döntés mögött az Európai Bíróság magyarországi kitoloncolást elítélő tavalyi ítélete áll.

Ylves Johansson, belügyekért felelős svéd EU-biztos twitteres üzenetben üdvözölte a Frontex magyarországi működésének felfüggesztéséről szóló döntést.

Az EUobserver ennek kapcsán tudni véli, hogy az Európai Bizottság, az Európai Bíróság tavaly december 17-i döntése fényeben, egy ideje már szorgalmazza általában is a Frontex személyzet kivonulását az országból.

A varsói központú EU-ügynökség szóvivője többek jelentése szerint is megerősítette, hogy a szervezet felfüggeszti magyarországi ténykedését, mivel

a magyar hatóságok tovább folytatják migránsok kényszerkitoloncolását a magyar-szerb határon,

ami bírósági megítélés szerint ellentétes a nemzetközi és az EU-joggal.

„Az az erőfeszítésünk, hogy megvédjük az Európai Unió külső határait, csak akkor lehet sikeres, ha tevékenységünk teljes egészében összhangban áll az EU-joggal” – idézte a magyarországi tevékenység beszüntetése kapcsán a Frontex szóvivőjét a brüsszeli Politico.

Mivel a magyar hatóság – egyebek között járványveszélyre hivatkozva – az Európai Bíróság tavalyi döntése óta is folytatja a menekültek kitoloncolását, ezzel a Frontex működése is úgymond kompromittálódna, ha folytatná működését a magyar szervek mellett – vélik az ügynökség részéről.

Megfigyelők megjegyzik, hogy az uniós határőrizeti ügynökséget az elmúlt hónapokban több támadás is érte – az Európai Parlament meghallgatásokat is kezdett -, mivel

felmerült, hogy a görög-török határon maga is tevékenyen részt vett menekültek görög felségvizekről történő kiszorításában.

A magyarországi hatósági gyakorlattól történő látványos elhatárolódás ennek nyomán is válhatott indokolttá az ügynökség számára.

A tagországok belügyminiszterei amúgy csütörtökön informális videokonferencia keretében tekintik át a félév fontosabb teendőit, és ennek részeként részletesen érintik majd az Európai Bizottság tavaly őszi átfogó javaslatát egy közös menekültügyi rendszer intézményesítéséről. A javaslatban foglaltakat a visegrádi országok egyelőre elutasítják, mert úgy látják, hogy a kötelező menekültáthelyezés, mint végső eszköz, továbbra is része a csomagnak.

Megfigyelők valószínűsítik, hogy az eszmecsere során felmerül majd a Frontex-tevékenység, és jó eséllyel a decemberi európai bírósági döntés kérdése is.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×