eur:
413.93
usd:
396.43
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Frontex

A mai EU-belügyminiszterin is téma lehet a Frontex kivonulása Magyarországról

Az Európai Bizottság belügyi biztosa üdvözölte, hogy az EU határőrizeti ügynöksége (Frontex) felfüggeszti tevékenységét Magyarországon. A döntés mögött az Európai Bíróság magyarországi kitoloncolást elítélő tavalyi ítélete áll.

Ylves Johansson, belügyekért felelős svéd EU-biztos twitteres üzenetben üdvözölte a Frontex magyarországi működésének felfüggesztéséről szóló döntést.

Az EUobserver ennek kapcsán tudni véli, hogy az Európai Bizottság, az Európai Bíróság tavaly december 17-i döntése fényeben, egy ideje már szorgalmazza általában is a Frontex személyzet kivonulását az országból.

A varsói központú EU-ügynökség szóvivője többek jelentése szerint is megerősítette, hogy a szervezet felfüggeszti magyarországi ténykedését, mivel

a magyar hatóságok tovább folytatják migránsok kényszerkitoloncolását a magyar-szerb határon,

ami bírósági megítélés szerint ellentétes a nemzetközi és az EU-joggal.

„Az az erőfeszítésünk, hogy megvédjük az Európai Unió külső határait, csak akkor lehet sikeres, ha tevékenységünk teljes egészében összhangban áll az EU-joggal” – idézte a magyarországi tevékenység beszüntetése kapcsán a Frontex szóvivőjét a brüsszeli Politico.

Mivel a magyar hatóság – egyebek között járványveszélyre hivatkozva – az Európai Bíróság tavalyi döntése óta is folytatja a menekültek kitoloncolását, ezzel a Frontex működése is úgymond kompromittálódna, ha folytatná működését a magyar szervek mellett – vélik az ügynökség részéről.

Megfigyelők megjegyzik, hogy az uniós határőrizeti ügynökséget az elmúlt hónapokban több támadás is érte – az Európai Parlament meghallgatásokat is kezdett -, mivel

felmerült, hogy a görög-török határon maga is tevékenyen részt vett menekültek görög felségvizekről történő kiszorításában.

A magyarországi hatósági gyakorlattól történő látványos elhatárolódás ennek nyomán is válhatott indokolttá az ügynökség számára.

A tagországok belügyminiszterei amúgy csütörtökön informális videokonferencia keretében tekintik át a félév fontosabb teendőit, és ennek részeként részletesen érintik majd az Európai Bizottság tavaly őszi átfogó javaslatát egy közös menekültügyi rendszer intézményesítéséről. A javaslatban foglaltakat a visegrádi országok egyelőre elutasítják, mert úgy látják, hogy a kötelező menekültáthelyezés, mint végső eszköz, továbbra is része a csomagnak.

Megfigyelők valószínűsítik, hogy az eszmecsere során felmerül majd a Frontex-tevékenység, és jó eséllyel a decemberi európai bírósági döntés kérdése is.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Magyarországon a kártyás fizetések 99 százaléka érintésmentesen zajlik, ami nemzetközi összevetésben is kimagasló eredménynek számít, és már minden negyedik kártyának van digitális mása az óránkon vagy telefonunkon - mondja Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere. Ugyanakkor a magyar kereskedők felénél lehet csak kártyával fizetni, ebben még lehetne fejlődni. A szakértő szerint a bolti vásárlásoknál a mobil fel fogja váltani a plasztikot, az online fizetéseket a "Click to pay" egykattintásos fizetés teszi kényelmesebbé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×