eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke fogadja Boris Johnson brit miniszterelnököt a bizottság brüsszeli épületében 2020. december 9-én. A két vezető az Európai Unióból kilépő Nagy-Britannia és az EU jövőbeli kétoldalú kapcsolatrendszeréről tárgyal.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet

Teljes üzemmódban az ideiglenes brexitjegyzőkönyv hatályba helyezése

Küszöbön az EU-nagyköveti tanács jóváhagyása, és a nap folyamán egyeztetnek az Európai Parlament frakcióvezetői is, hogy január elsejétől hatályos lehessen az EU-brit kilépési megállapodás ideiglenes jegyzőkönyve.

Dacára a karácsonyi szünetekre jellemző EU-s intézményi leállásnak, az EU-brit kilépési megállapodás december 24-i véglegesítése ezúttal munkára fogta a két ünnep között is az uniós döntéshozókat, miként rendkívüli ülést tart még idén a brit parlament alsóháza is.

Hétfőn az EU-tagországok nagyköveti tanácsa egyeztet a - mellékletekkel együtt

mintegy 2000 oldalas megállapodás

mellett véglegesített - legfontosabb vonatkozásokban azonnali végrehajtásról intézkedő ideiglenes jegyzőkönyvről. Ha egyik ország részéről sem merül fel ellenvetés, a következő órákban úgynevezett írásos eljárással, adott határidőn belül érvényesítik uniós részről az ideiglenes jegyzőkönyvet.

Ez utóbbi a tervek szerint két hónapig, február végéig lesz érvényben, ami egyúttal feltételezi, hogy addigra már a teljes megállapodás ratifikációjára is sor kerül majd.

A brit parlament alsóháza még idén, e héten szerdán rendkívüli ülésen szavaz mind a megállapodás egészéről, mind pedig az ideiglenes végrehajtásról. Szakértők arra számítanak, hogy bár konzervatív párti „Brexit-keményvonalasok” részéről felmerülhetnek komoly fenntartások, azonban azzal, hogy az ellenzéki Munkáspárt vezére, Keir Starmer elfogadásra szólította fel a párt képviselőit, bőven meg lesz a szükséges többség.

Starmer egyébként eredetileg brexitellenes álláspontot képviselt, és most is úgy értékelte a megállapodást, hogy az szerinte nem biztosít elegendő védelmet a brit munkavállalóknak, de másfelől viszont a megállapodás nélküli kilépés úgymond még rosszabb helyzetet teremtett volna.

EU-részről idén már biztos nem kerül sor a tejes megállapodás ratifikációjára, miután az Európai Parlament egy héttel ezelőtt közölte, hogy hátra lévő időt nem tartják elengedőnek a sok száz oldalas anyag érdemi értékeléséhez. Cserébe, az ideiglenes végrehajtás két hónapja számukra is elegendő időt hagy majd erre, aminek majdani megtörténte után a tagországoknak is még egyszer formálisan szentesíteniük kell a megállapodás egészét.

Mivel alapvetően kereskedelmi, gazdasági együttműködési megállapodásról van szó, aminek kezelése közösségi hatáskörbe tartozik, ezért

az Európai Bizottság jogi szolgálata szerint az egyezmény elfogadásához elegendő az EU-szintű egyetértés, azaz csupán az Európai Parlament többségének a szavazatára, valamint a tagállamokat képviselő EU-tanács végső jóváhagyására lesz szükség, nem kerül sor külön tagállami ratifikációra is.

Az EP vezetői ettől függetlenül már az ideiglenes jegyzőkönyv kapcsán is egyeztetést tartanak: először a parlament brexitügyi koordinációs csoportja értékeli az eddigi fejleményeket, majd ajánlásuk alapján a nap folyamán ülésezik az EP úgynevezett „elnökök konferenciája”, ami alapvetően a frakcióvezetőkből és a házelnökéből áll. A megbeszélésre meghívták Michel Barnier EU-főtárgyalót és Ursula von der Leyen bizottsági elnököt is.

A kép teljességéhez tartozik, hogy egy apró vonatkozásban a megállapodás minden jel szerint később fog csak révbe jutni: a XVIII. század óta brit koronához tartozó, de korábban spanyol országrésznek számított

Gibraltár sorsáról

az EU-brit tárgyalással párhuzamosan már 10 hónap óta spanyol-brit alkudozás folyik, ami még nem zárult le. Ráadásul, ha a spanyol-brit egyeztetés véget ér is, további tárgyalásokra lesz még szükség a 34 ezer fős gibraltári terület vezetése és az EU illetékes fórumai között, például annak érdekében, hogy a lakosság mintegy felét kitevő, spanyol területen dolgozó gibraltári munkavállaló, aki minden nap otthona és Spanyolország között ingázik, a brit EU-tagság megszűnése után se kényszerüljön például EU-vízumra a jelenlegi status quo megőrzéséhez.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×