eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Európai uniós és brit zászló a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnését (Brexit) ellenző tüntetésen az Európai Parlament épülete előtt Brüsszelben 2020. január 30-án. Az európai uniós tagállamok kormányainak képviselőiből álló Európai Tanács a nap folyamán írásbeli eljárás keretében európai uniós oldalról végérvényesen elfogadta a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnéséről rendelkező megállapodást. A brit EU-tagság 2020. január 31-én, közép-európai idő szerint éjfélkor ér véget.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Brexit: akad, aki már a jövőbeni újabb kilépésekhez von le tanulságot

Az Európai Unió alapszerződésének módosítását szorgalmazza egy EP-képviselő az EU-brit kilépési tárgyalás végtelen elhúzódását látva, amit ő az üzleti élet elleni merényletnek tekint.

Valamely EU-tagország kilépési lehetőségét szabályozó 50. cikkét az EU alapszerződésének sürgősen meg kellene reformálni – jelentette ki nyilatkozatában Geert Bourgeois belga európai parlamenti képviselő, aki korábban Flandria első minisztere (tartományi vezetője) is volt.

A brexit-folyamatra ugyan ez már nem lesz hatással, de a jövőre nézve sokkal pontosabb és kidolgozottabb eljárásrendre volna szükség – vélte a belga politikus, aki a téma iránti érzékenységét azzal magyarázta, hogy az Európai Unión belül Írország mellett szűkebb hazáját, Flandriát érinti leginkább közvetlenül a brit kilépés, lévén földrajzilag a legközelebb van hozzá, amit számos gazdasági szektorának az uniós átlagot meghaladó brit kapcsolódása is kifejez.

Bourgeois szerint

az az áldatlan állapot, hogy még néhány órával a jogilag lehetséges utolsó határidő előtt sem lehet tudni egy majdani átfogó kereskedelmi kapcsolatrendszer lehetséges mikéntjét, üzleti és gazdasági szempontból fenntarthatatlan,

és mindenképpen kerülni kell bármikor esetleg előforduló megismétlődését.

A politikus által vázolt elképzelés szerint léteznie kellene egyebek között egy olyan automatizmusnak, ami a végleges kilépést megelőző úgynevezett átmeneti időszak lejárta előtt félévvel kötelezővé tenné a jövőre szóló megállapodásnak – vagy deklarált kizárásának – a megszületését. Ennek híján az átmeneti idő automatikusan tolódjon félévvel tovább.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×