eur:
397.07
usd:
356.56
bux:
73896.18
2024. október 1. kedd Malvin
Vendégek egy stockholmi kerthelyiségben 2020. április 22-én, a koronavírus-járvány idején. Svédországban egyáltalán nem vezettek be kijárási tilalmat a koronavírus-járvány elleni védekezésül.
Nyitókép: MTI/AP/TT Hírügynökség/Anders Wiklund

Koronavírus: elbukni látszik a svéd modell

Az ország lakosai már nem állnak ki teljes mellszélességgel a kormány eddig csak kérésekre alapuló járványkezelési módszere mellett: a lélegeztetőgéppel ellátott, foglalt intenzív ágyak több mint felén koronavírusos betegek fekszenek, a halálozási arányok pedig egyre rosszabbak a skandináv országban.

A hatóságok közel 6500 új koronavírus-fertőzöttről számoltak be 33 haláleset mellett csütörtökön Svédországban, miközben Stefan Löfven miniszterelnök komoly intézkedést jelentett be ezen a napon a vírus terjedésének megfékezésére az országban. Jövő hétfőtől távoktatásra állnak át az ország középfokú oktatási intézményei a félév végéig annak érdekében, hogy megfékezzék a betegség terjedését.

Ezt megelőzően a svéd vezetés csak kéréseket fogalmazott meg állampolgárai felé, ezek a távolságtartás és a higiénia önkéntesen vállalt alapkövetelményeinek betartására vonatkoztak. Az üzletek, a bárok és az éttermek zavartalanul működtek, sehol nem kötelező maszkot viselni az országban most sem. Az ország vezetése mindig tagadta, hogy nyájimmunitásra játszott volna, mondván, ennyire kellett lassítani a betegség terjedését, hogy az egészségügyi rendszer meg tudjon birkózni az esetszámmal. A remélt immunitás azonban elmaradt, a második hullám egyre súlyosabbra fordul az országban, melynek vezetése népszerűségvesztéssel is fizet ezért a hozzáállásért. Eddig tudták halasztani az erőteljes korlátozásokat, most azonban lépniük kellett.

"Amit most teszünk, meghatározza azt, hogyan töltjük majd a karácsonyt"

- idézi Löfvent az intézkedések kapcsán a The Guardian cikke. A 10,2 millió lakosú északi országban már több mint hétezren haltak bele a koronavírusba, ezzel a betegség halálozási aránya az egyik legmagasabb az európai országok között. Összehasonlításképp a 9,77 millió fős Magyarországon 5324 a halottak száma.

“A betegség terjedése széles körű és egyértelműen nem állt még meg, ezért minden segítségre szükségünk van, hogy kontroll alá tudjuk vonni" - mondta Anders Tegnell epidemiológus, az ország koronavírus-stratégiájának megalkotója.

Svédország 666 lélegeztetőgéppel ellátott intenzív ágyából 460 foglalt jelenleg, ezekből 237-en fekszik koronavírusos beteg. Az ország a múlt hónapban először döntött úgy, hogy már nem kér, hanem korlátoz: nyolc főben limitálta a gyülekezést, az éttermekben pedig este tíz után nem szolgálhatnak fel alkoholt.

Tagadják, hogy a kormány és az azt tanácsokkal ellátó testület közt szakadék alakult volna ki a betegség kezelésének sikertelensége miatt. Az elmúlt hónapokban azonban több érdekes változás is történt tanácsaikban:

  • októberben már nem ajánlották a koronavírusos beteggel egy háztartásban élőknek, hogy továbbra is járjanak be munkahelyükre, hanem orvosi konzultációt és hétnapos izolációt javasoltak,
  • a héten pedig a pozitív emberrel egy háztartásban élő óvodásokra és kisiskolásokra is kiterjesztették a tanácsot: korábban csak a felnőtteknek és a nagyobb tinédzsereknek ajánlották ezt.

Mindezzel együtt továbbra sem hisznek a lezárásokban: úgy vélik, a mostani intézkedések elégségesek is azok elkerülésére.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Kerékpáros-vb-t rendezne Magyarország – így reagált a nemzetközi szövetség

Kerékpáros-vb-t rendezne Magyarország – így reagált a nemzetközi szövetség

A Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke a múlt heti, zürichi éves kongresszuson jelezte a nemzetközi szövetségnek, hogy hazánk országúti világbajnokságot rendezne, sőt más szakágak világversenyeinek idehozatala is szóba jöhet. Az egyre sikeresebb Tour de Hongrie révén az infrastruktúra adott, Schneller Domonkos az InfoRádióban elmondta, hogy milyen egyéb feltételeknek kellene még teljesülniük ahhoz, hogy az álom valósággá váljon.

Orbán Viktor: ha baj van, a magyarok példásan összefognak, ebből kéne valamit átmenteni a békeidőkre

A miniszterelnök beszéde nyitja meg az Országgyűlés őszi ülésszakát. Szólt az árvízi védekezésről, a gyermekeket érintő nyári intézkedésekről is. A gazdasági semlegesség politikáját kell felépíteni szerinte, nem szabad egyik blokk mögé sem beállni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.01. kedd, 18:00
Csató Gábor
az Országos Mentőszolgálat főigazgatója
Indul az izraeli offenzíva, végóráit éli a Hezbollah? - Híreink Izrael libanoni inváziójáról

Indul az izraeli offenzíva, végóráit éli a Hezbollah? - Híreink Izrael libanoni inváziójáról

Magyar idő szerint este kilenckor elkezdte megdolgozni az izraeli tüzérség Libanon határ menti területeit. Az Egyesült Államokkal történő egyeztetést követően Jeruzsálem bejelentette, hogy a korábbi elvárásokkal ellentétben nem fogják megszállva tartani Libanon déli részét, "mindössze" a Hamász infrastruktúráját semmisítik meg. A libanoni reguláris erők már a támadás előtt visszavonultak, a nemzetközi közösség több tagja pedig még most is fegyvernyugvásra szólít fel. Cikkünk folyamatosan frissül Izrael libanoni inváziójának legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×