eur:
415.41
usd:
398.86
bux:
80001.03
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője az új többéves keretköltségvetésről és az unió külső fellépéseinek finanszírozásáról tartott brüsszeli sajtóértekezleten 2020. június 2-án.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet

Josep Borrell: az uniós országok feladata a védelem, hatékonyabbá kell tenni

Mivel az Európai Unió tagállamainak feladata állampolgáraik védelme, az uniónak valódi biztonságteremtő szerepet kell vállalnia – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikai főképviselő.

Borrell, az uniós tagországok védelmi minisztereinek videókonferenciáját követően arról beszélt, hogy az EU nem rendelkezik valamennyi szükséges katonai képességgel feladatainak teljesítéséhez.

"Az európai védelmi képesség széttagoltsággal küzd, párhuzamosságok jellemzik, valamint elégtelen a tagállami operatív elkötelezettség" – fogalmazott.

Tájékoztatása szerint a szakminiszterek tanácskozásuk alkalmával áttekintették, miként képes az Európai Unió erősebb biztonságteremtő szerepet válni és jobban felkészülni a jövő kihívásaira. Egyetértettek abban, hogy a tagállamoknak összehangoltan kell dolgozniuk egy jól felkészült, modern és közös biztonság- és védelempolitika kialakításán.

Elmondta, a szakminiszterek az operatív képeségek javítása mellett érveltek egyebek mellett a kiberfenyegetésekre adandó közös válaszlépéseket érintően, illetve, hogy

lehetővé váljon a csapatok gyors, valamint fizikai és adminisztratív akadályoktól mentes áttelepítése oda, ahol azokra a legnagyobb szükség van.

Szavai szerint az Európai Bizottság több mint száz konkrét együttműködési lehetőséget azonosított egyebek mellett a képességfejlesztés, a kutatás és technológia területén.

A főképviselő kijelentette, az uniónak konkrét célokat kell megfogalmaznia arra vonatkozóan, hogy miként kíván felkészülni és fellépni a várható kihívásokkal és fenyegetésekkel szemben. Az unió "stratégiai iránytűje" jelenleg négy munkaterületre összpontosít. Ezek között Borrell a kríziskezelést, az ellenállóképesség fokozását, a képességfejlesztést, valamint a partnerségek erősítését említette.

Az uniós költségvetés és a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk helyreállítását célzó alap egyelőre meghiúsult elfogadásával összefüggésben feltett kérdésre válaszolva a főképviselő azt mondta: biztos abban, hogy az Európai Unió Tanácsa soros német elnökségének sikerül kompromisszumos megállapodást találni.

Az uniós diplomácia vezetője hozzátette:

"biztos vagyok abban, hogy a Tanácsban megállapodás születik. Európának, az európai védelemnek szüksége van ezekre az erőforrásokra."
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

"A fő kérdés az, hogy demokratikus országok lesznek-e a meghatározói a jövő világrendjének, vagy az autoriter rendszerek. Nagyon sokan azt gondolják, hogy az autoriter rendszerek lesznek, mert azt látjuk, hogy az autoriter rendszerek jobban megértik egymást" – vélte Tálas Péter, a Nemzet Kiszolgálati Egyetem John Lukács Intézet egyetemi docense az InfoRádió Aréna című műsorában egy új tanulmánykötet kapcsán. Beszélt a világrendváltozás okozta kilátásokról és arról is, hogy az ukrajnai háború tétje, hogy a világban az érdekszféra politika vagy a befolyási övezet politika lesz-e az uralkodó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×