eur:
415.57
usd:
398.32
bux:
80110.41
2025. január 7. kedd Attila, Ramóna
Rendőrök a bécsi Seitenstettengasse utcai zsinagóga közelében 2020. november 3-án. Előző este lövöldözés történt az imaház környékén, ahol ekkor nem voltak emberek, így egyelőre nem tudni, hogy ez volt-e a célpont. A merényletnek három ártatlan halálos áldozata van, két arra járó férfi és egy nő. A merénylő, akit a rendőrök lelőttek, az Iszlám Állam nevű terrorszervezet szimpatizánsa volt.
Nyitókép: Ronald Zak

Bécsi horror: a kijárási tilalom miatt időzíthették hétfőre a támadást

Szervezett, előre eltervezett terrortámadás történt az osztrák fővárosban, a lövöldözéseket valószínűleg a keddtől kezdődő lezáráshoz és kijárási tilalomhoz igazították – mondta az InfoRádiónak Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának igazgatója.

A bécsi támadás azon terrorcselekmények közé sorolandó, amelyek szervezetten és több ember által követtek el – fogalmazott az InfoRádiónak Tálas Péter, aki nem tartja kizártnak, hogy mintegy előre hozva az időben, a Covid-lezárásokhoz igazították, ugyanis, ha kijárási tilalom van életben, akkor meglehetősen nehézkes egy ilyet elkövetni.

A hétfő esti támadás nagyban hasonlít egy harminc évvel ezelőtti, 1981-es, Ausztriában elkövetett terrorcselekményre – akkor palesztin fegyveresek támadtak meg egy zsinagógát gránátokkal, az incidensben pedig két ember veszítette életét.

Ugyan bizonyosan nem tudni, hogy a támadók miért éppen Bécs városát vették célba, feltételezhető azonban, hogy úgy gondolták,

talán az osztrák hatóságok kevésbé felkészültek, mint a francia, a brit vagy a belga rendőrség.

Maga az, hogy ilyen terrortámadást tudtak „összehozni”, hogy például sorozatlövő géppisztollyal is fel voltak szerelkezve az elkövetők, ritkaságszámba megy. Emlékezetes, legutóbb 2015. novemberében, a párizsi Bataclan elleni, illetve több helyszínen elkövetett mészárlás volt hasonlatos, amire az utóbbi években a terrorelhárítás hatékony fellépése miatt nem került sor.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának igazgatója szerint bár a bécsi és a közelmúltban történt franciaországi merényleteket a közvélemény összekötheti, szét kell őket választani, hiszen

a két francia elkövető magányos terrorista volt, akikre nem jellemző, hogy terrorhullámot indítanának el.

Ráadásul a jelek szerint a három támadásnak különböző a motivációja: utóbbiak egyértelműen Macron fellépése miatt történtek, az osztráké viszont egyelőre nem ismert.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

Tálas Péter: az Egyesült Államok praktikus okokból nem fogja elengedni Ukrajna kezét

"A fő kérdés az, hogy demokratikus országok lesznek-e a meghatározói a jövő világrendjének, vagy az autoriter rendszerek. Nagyon sokan azt gondolják, hogy az autoriter rendszerek lesznek, mert azt látjuk, hogy az autoriter rendszerek jobban megértik egymást" – vélte Tálas Péter, a Nemzet Kiszolgálati Egyetem John Lukács Intézet egyetemi docense az InfoRádió Aréna című műsorában egy új tanulmánykötet kapcsán. Beszélt a világrendváltozás okozta kilátásokról és arról is, hogy az ukrajnai háború tétje, hogy a világban az érdekszféra politika vagy a befolyási övezet politika lesz-e az uralkodó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.07. kedd, 18:00
Aczél Petra
kommunikációs szakértő, a MOME rektorhelyettes
Elképesztő ötlet: így küzdenék le az emberiség egyik legnagyobb kihívását

Elképesztő ötlet: így küzdenék le az emberiség egyik legnagyobb kihívását

Bár folyamatosan hallhatunk az űrkutatás újabb és újabb áttörő sikereiről, még mindig csak a Föld közvetlen környezetébe tudtunk ember alkotta eszközöket küldeni. A Naprendszeren kívüli csillagközi térbe, más csillagrendszerekhez való eljutáshoz még nincs meg a technológiánk, azonban tudósok és mérnökök folyamatosan dolgoznak olyan megoldásokon, amelyek lehetővé tennék egy űrszonda eljuttatását más csillagok közelébe. Egy új tanulmány szerint egy úgynevezett relativisztikus elektronsugárral működő eszköz megoldást jelenthet a problémára - írta meg a ScienceAlert.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×