eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Az újraválasztásáért induló republikánus Donald Trump elnök (b) és demokrata párti kihívója, Joe Biden az ohiói Cleveland város Case Western Reserve egyetemén rendezett első elnökjelölti vitában 2020. szeptember 29-én.
Nyitókép: MTI/AP/Morry Gash

Szakértő: ha Joe Biden vezet is, lehet, hogy hiába

Varga Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója szerint a kampányhajrában a járványhelyzet mentén még előbukkanhatnak olyan szavazói tömegek, amelyek ugyanúgy csavarnak az esélyeken, mint négy éve, amikor a demokraták jelöltje, Hillary Clinton vezetett a közvélemény-kutatóknál.

Az Egyesült Államokban újabb állítólagos dokumentumok kerültek elő, amelyek alátámaszthatják, hogy a demokrata elnökjelöltnek még alelnökként volt alkalma nyomást gyakorolni az ukrán kormányzatra fia esetleges korrupciós ügyeinek eltussolása érdekében.

Varga Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója szerint a dokumentumok - amelyek egy, állítólag a szerelőnél felejtett laptopról származnak - nem feltétlenül gyakorolnak érdemi hatást Joe Biden támogatottságára.

"Amennyiben a napvilágot látott dokumentumok valódiak, csak alátámasztják a korábban ismert információkat, hiszen Joe Biden alelnökként befolyását latba vetve személyes és családi haszonszerzés céljából működött közre a politika befolyásolásában. Az újként feltüntetett információk nem lesznek döntő jelentőségűek, csak

erősítik a korábbi narratívát, amely szerint Joe Biden ugyanannak a korrupt hatalmi elitnek a része, amely ellen Donald Trump fellépett.

A másik oldalról ugyanezt sárdobálásként fogják értékelni" - hangsúlyozta Varga Gergely.

Néhány héttel az elnökválasztás előtt szerinte Joe Biden vezet a közvélemény-kutatóknál, méghozzá 9-10 százalékponttal

"De alapvetően inkább az számít, hogy a csatatérállamokban, ahol szoros az állás, hogyan alakulnak az erőviszonyok. Ilyen állam Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, négy évvel ezelőtt is ezek az államok hoztak rendkívül szoros végeredményt, Donald Trump győzelmével."

Joe Biden számára a szakértő szerint további reményt jelent, hogy kicsivel nagyobb az előnye, mint négy évvel ezelőtt Hillary Clintonnak.

A következő hetekben a járvány, annak kezelése és az elmúlt hónapok politikai konfliktusai még előhívhatnak olyan szavazókat, akik egyelőre rejtőzködnek - figyelmeztetett Varga Gergely.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×